آلباتروس
طبقه بندی علمی آلباتروس
  • شاخه : طنابداران
  • رده : پرندگان
  • راسته : کبوتر دریایی سانان
  • طول عمر : 50 سال
  • زمان جفت گیری : تابستان
  • تعداد تخم گذاری : 1 عدد
دی کیو شاپ در شبکه های اجتماعی

آلباتروس

آلباتروس با نام علمی Diomedeidae از پرندگان راسته ی کبوتر دریایی سانان و از تیره ی تندبادان به شمار می روند و از بزرگترین پرندگان دریایی (پرواز گر) محسوب می شوند،  زیرا بالهایی بسیار بلند دارند که در برخی از گونه ها به بیش از ۳ متر می رسد. منقار در این گونه از پرندگان به صورت قلاب دار می باشد.  نسبت پریدن در این پرنده به گونه ای است که به ازای کاهش هرمتر پایین آمدن، چیزی در حدود ۲۲ الی ۲۳ متر به جلو رانده  می شوند. برخی از آنها در جهت ساعت و برخی دیگر در خلاف ساعت حرکت می کنند.

پرنده آلباتروس

محل زندگی آلباتروس

آلباتروس ها عمدتا در اقیانوس منجمد جنوبی و اقیانوس  آرام شمالی دیده می شوند . البته در گذشته در نواحی اقیانوس اطلس شمالی هم زیست می کردند که وجود آثار و بقایای آنها بر روی سنگواره ها دلیلی بر اثبات این ادعا می باشد.

به دلیل تنوع بالای گونه های این پرنده، در سر تا سر جهان مشاهده می شوند. از جنوبگان تا استرالیا ، آفریقای جنوبی، آمریکای جنوبی، در نواحی اقیانوس آرام تا هاوایی، ژاپن، آلاسکا تا کالیفرنیا و … دیده شده اند. دلیل اصلی تمرکز این پرنده در نواحی عرض جغرافیایی بالاتر، وزش باد مناسب برای پرواز و البته سر خوردن در میان لایه های باد باشد. شاید بتوان تنها گونه از آلباتروس ها که در نواحی استوایی سکونت دارد را، آلباتروس های موج دار دانست.

آلباتروس

 

خطر انقراض آلباتروس

متاسفانه از نظر وضعیت بقا آلباتروسها در شرایط بحرانی به سر می برند. طبق آماری که اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت ،ارائه داده شده ،تمام ۲۲ گونه از این پرنده در وضعیت خطر انقراض قرار دارند.

اگر بخواهیم دلیل این آسیب ها برای این پرنده را بدانیم به نتایج مهمی دست خواهیم یافت. اولین دلیل برای سیر نزولی بقای این پرنده را می توان شکار بی رویه برای پرهایشان عنوان نمود و بعلاوه، موش های صحرایی و گربه های رمیده تخم و حتی جوجه های بالغ آلباتروس ها را مورد حمله و شکارقرار می دهند و این عوامل سبب گردید تا این گونه با شرایط بحرانی روبرو شوند.

برای مشاهده پرندگان بیشتر میتوانید به صفحه دانشنامه جامع پرندگان مراجعه کنید.

انواع گونه های الباتروس

این پرندگان در ۴ سرده بزرگ جای می گیرند،‌ آلباتروسهای بزرگ، پشت سیاه، اطلس شمالی ، و در نهایت سرده چهارم به نام  دوده رنگ نام دارند. گونه های این سرده ها دو به دو با همدیگر شباهت های ویژه ای دارند به طوری که آلباتروس های اطلس شمالی به عنوان خواهر آلباتروسهای بزرگ خوانده می شوند. این پرندگان پاهایی بسیار راحتی دارند به طوری که می توانند به راحتی بر روی زمین راه بروند. نکته جالب در این پرندگان این است که ، در بالای چشمشان و در محل قرار گیری منقارشان غدد های نمکی وجود دارد که وظیفه اصلی این غدد دفع نمک وجداسازی آن است.

 

جفت گیری ، جوجه کشی و تولید مثل آلباتروس

این پرنده ها تنها یک جفت برای خود می گزینند و پس از جفت گیری، حیوان ماده یک عدد تخم گذاشته که به کمک پرنده نر هر دو بر روی تخم میخوابند. جوجه ها پس از به دنیا آمدن در گونه های مختلف حداکثر تا 3 ماه بالغ می شوند و پس از 1 تا 2 سال به بلوغ جنسی رسیده و میتوانند تولید مثل کنند.

بیماری های آلباتروس

تغذیه آلباتروس

آلباتروس از حس بویایی و بینایی خود برای جستجوی غذا بهره می گیرد. به طور عمده آنها از ماهی ها ، سخت پوستان ، احشا، مردار، زئوپلانکتونها و ... تغذیه می کنند. آنها به هنگام شیرجه زدن میتوانند تا عمق 12 متری در آب فرو بروند.

آناتومی بدن آلباتروس

این پرنده ها از لحاظ ژنتیکی ، اندازه پاها ، مجاری بینی و حتی ریخت شناسی از سایز کبوتر دریایی سانان متفاوت می باشند. همان طور که در بالا اشاره کردیم ، آنها پرندگان بزرگ یا خیلی بزرگ هستند. همچنین دارای منقاری چند لایه و البته بزرگ ، مستحکم و نوک تیز می باشند. از ویژگی دیگراین پرنده ها، می توان به محل قرار گیری مجاری بینی آنها اشاره کرد که در امتداد کناره ی منقارشان است. همچنین در هنگام پرواز به سرعت دقیق هوا نیاز دارند و این لوله های بینی در رسیدن به اوج مکانیکی به آنها کمک می کند.

مشخصات ظاهری آلباتروسها

رنگ پرهای پرنده بالغ معمولا تیره رنگ است که البته در فصل جفت گیری به رنگ قهوه ای در می آیند. توجه داشته باشید که ،گونه های دیگر ممکن است به رنگهای دیگری مشاهده شوند. پهنای بال در انواع مختلف از 4/3 تا 7/1 متر ، مستحکم، خمیده شکل ،و در کل به شکل آیرودینامیک است. آنها با بال های بسیار بزرگ خود و بعلاوه اوج گیری دینامیکی بی نظیرشان و همچنین بالابری شیب توسط بال هایشان ،قادر هستند تا مسافت هایی بسیار طولانی را بپیمایند.
دانستنیهای جالب درباره این پرنده
در طی پرواز از تغییر سرعت افقی باد انرژی می گیرند به طوری که ممکن است مسافتی در حدود 1000 کیلومتر را بدون بال زدن طی کنند. نکته ی جالب  در مورد آلباتروس ها این است که میزان تپش قلبشان در حین پرواز با حالت استراحتشان بسیار کم، تفاوت دارد. بیشترین میزان انرژیشان در حین فرود آمدن، برخاستن از زمین و شکار برای تغذیشان می باشد . گفته شده است که آلباتروس ها در حین پرواز قادر به خوابیدن هستند ولی تا به حال  این موضوع به اثبات نرسیده است.