آلباتروس
طبقه بندی علمی آلباتروس
  • شاخه : طنابداران
  • رده : پرندگان
  • راسته : کبوتر دریایی سانان
دی کیو شاپ در شبکه های اجتماعی

آلباتروس

آلباتروس
۴ (۸۰%) ۲ vote[s]

آلباتروس : با نام علمی ، Diomedeidae از پرندگان راسته ی کبوتر دریایی سانان و از تیره ی تندبادان به شمار می روند و از بزرگترین پرندگان دریایی (پرواز گر)محسوب می شوند زیرا ؛ بالهایی بسیار بلند، که در برخی از گونه ها (آلباتروس های بزرگ) به  بیش از ۷/۳ متر می رسد . منقار در این گونه از پرندگان به صورت قلاب دار می باشد .

آلباتروس

آلباتروس ها عمدتا در اقیانوس منجمد جنوبی و اقیانوس  آرام شمالی دیده می شوند . البته در گذشته در نواحی اقیانوس اطلس شمالی هم زیست می کردند که وجود آثار و بقایای آنها بر روی سنگواره ها دلیلی بر اثبات این ادعا می باشد .

وضعیت بقای آلباتروس ها

متاسفانه از نظر وضعیت بقا آلباتروس ها در شرایط بحرانی به سر می برند . طبق آماری که اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت ،ارائه داده شده ،تمام ۲۲ گونه از این پرنده در وضعیت خطرناک قرار دارند .

اگر بخواهیم ،دلیل این آسیب ها برایاین پرنده را بدانیم ، به نتایج مهمی دست خواهیم یافت.اولین دلیل برای سیر نزولی بقای این پرنده را می توان شکار بی رویه برای پرهایشان عنوان نمود و بعلاوه ، موش های صحرایی و گربه های رمیده تخم و حتی جوجه های بالغ آلباتروس ها را مورد حمله و شکارقرار می دهند و این عوامل سبب گردید تا این گونه شرایط بحرانی برای آنها فراهم گردد.

آرایه شناسی آلباتروس ها

این پرندگان در ۴ سرده بزرگ جای می گیرند .آلباتروس های بزرگ ، پشت سیاه ، آلباتروس های اطلس شمالی ، و در نهایت سرده چهارم به نام  دوده رنگ نام دارند. گونه های این سرده ها دو به دو با همدیگر شباهت های ویژه ای دارند به طوری که آلباتروس های اطلس شمالی به عنوان خواهر آلباتروس های بزرگ خوانده می شوند .

ریخت شناسی و پرواز آلباتروس ها

در ابتدا خدمت شما عرض شود که ، این پرنده ها از لحاظ ژنتیکی ، اندازه پاها ، مجاری بینی و حتی ریخت شناسی از سایز کبوتر دریایی سانان متفاوت می باشند. همان طور که در بالا اشاره کردیم ، آنها پرندگان بزرگ یا خیلی بزرگ هستند.

همچنین دارای منقاری چند لایه و البته بزرگ ، مستحکم و نوک تیز می باشند. از ویژگی دیگراین پرنده ها ، می توان به محل قرار گیری مجاری بینی آنها اشاره کرد که در امتداد کناره ی منقارشان است . همچنین در هنگام پرواز به سرعت دقیق هوا نیاز دارند و این لوله های بینی در رسیدن به اوج مکانیکی به آنها کمک می کند .

توجه  داشته باشید که برای یافتن غذا از حس بویایی و بینایی کمک می گیرند . پاهایی بسیار راحتی دارند به طوری که می توانند به راحتی بر روی زمین راه بروند . نکته جالب در این پرندگان این است که ، در بالای چشمشان و در محل قرار گیری منقارشان غدد های نمکی وجود دارد که وظیفه اصلی این غدد دفع نمک وجداسازی آن است .

آلباتروس

مشخصات ظاهری آلباتروس

رنگ پرهای پرنده بالغ معمولا تیره رنگ است که البته در فصل جفت گیری به رنگ قهوه ای در می آیند. توجه داشته باشید که ،گونه های دیگر ممکن است به رنگهای دیگری مشاهده شوند .

پهنای بال در انواع مختلف از ۴/۳ تا ۷۵/۱ متر ، مستحکم، خمیده شکل ،و در کل به شکل آیرودینامیک است . آنها با بال های بسیار بزرگ خود و بعلاوه اوج گیری دینامیکی بی نظیرشان و همچنین بالابری شیب توسط بال هایشان ،قادر هستند تا مسافت هایی بسیار طولانی را بپیمایند . در طی پرواز از تغییر سرعت افقی باد انرژی می گیرند به طوری که ممکن است مسافتی در حدود ۱۰۰۰کیلومتر را بدون بال زدن طی کنند .

توجه داشته باشید که نسبت پریدن در این پرنده ها به گونه ای است که به اضای  کاهش هرمتر پایین آمدن ؛ چیزی در حدود ۲۲ الی۲۳ متر به جلو رانده  می شوند. برخی از آلباتروس ها در جهت ساعت و برخی دیگر در خلاف ساعت حرکت می کنند .

نکته ی جالب  در مورد آلباتروس ها این است که میزان تپش قلبشان در حین پرواز با حالت استراحتشان بسیار کم ، تفاوت دارد. بیشترین میزان انرژیشان در حین فرود آمدن ، برخاستن از زمین و شکار برای تغذیشان می باشد . گفته شده است که آلباتروس ها در حین پرواز قادر به خوابیدن هستند ولی تا به حال  این موضوع به اثبات نرسیده است .

گستره پراکندگی آلباتروس ها

به دلیل تنوع بالای گونه های این پرنده ، در سر تا سر جهان مشاهده می شوند . از جنوبگان تا استرالیا ، آفریقای جنوبی ؛آمریکای جنوبی ،در نواحی اقیانوس آرام تا هاوایی ، ژاپن ، آلاسکا تا کالیفرنیا و … دیده شده اند . شاید دلیل اصلی تمرکز این پرنده در نواحی عرض جغرافیایی بالاتر، وزش باد مناسب برای پرواز و البته سریدن باشد. شاید بتوان تنها گونه از آلباتروس ها که در نواحی استوایی سکونت دارد را ،آلباتروس های موج دار دانست .

جفت گیری ، جوجه کشی و تولید مثل آلباتروس

بیماری های آلباتروس

تغذیه آلباتروس

به طور عمده آلباتروس ها از سرپایان ، ماهی ها ، سخت پوستان ، احشا ،مردار ، زئوپلانکتونها و ... تغذیه می کنند .

آناتومی بدن آلباتروس