پرواز اردک سر سبز
طبقه بندی علمی اردک سر سبز
  • شاخه : طنابداران
  • رده : پرندگان
  • راسته : غازسانان
  • خانواده : غازیان
  • زمان جفت گیری : در فصل بهار
  • تعداد تخم گذاری : 10 تا 12 تخم
دی کیو شاپ در شبکه های اجتماعی

اردک سر سبز

اردک سر سبز
۵ (۱۰۰%) ۲ vote[s]

اردک سر سبز پرنده ای از گروه پهنه چینان است که بیشتر نژادهای اردهای اهلی از این دسته هستند. این پرنده ی زیبا در نیمی از نقاط دنیا پرنده ای مهاجر است. این اردک در تالاب ها، نیزارها، سواحل دریا و رودخانه ها وجود دارند و در لابه لای علف ها یا روی درختان لانه می سازند.

اردک سر سبز

پرنده ی ماده به رنگ قهوه ای یا کرم هستند. جثه ی آنها بزرگ تر از سایر اردک های ماده است و فقط هنگامی که احساس خطر کنند درن آب فرو می روند. زمانی که پرنده ی نر تغییر رنگ دهد و شبیه ماده شود دیگر قادر به پرواز کردن نیست. به طور کلی این پرنده جزء اردک های غواص به حساب نمی آیند.

محل زندگی این پرنده ها در آفریقای شمالی ، شمال ایران ، آمریکای شمالی ، شمال ژاپن، سیبری کامچاتکا و نواحی شمالی شوروی می باشد.

خصوصیات اردک سر سبز

اندازه ی اردک سرسبز تقریبا ۵۷ سانتی‌متر است. پرنده ی نر، سر سبز رنگ و براق ، طوق گردنی باریک و سفید ، سینه ای بلوطی رنگ ، زیر تنه سفید، سطح پشتی و شکمی خاکستری رنگ ، دمی سفید با شاهپرهای وسطی سیاه و برگشته و منقاری زرد روشن مایل به قهوه ای دارد .این پرنده دارای انطباق پذیری بالایی است و به خوبی می تواند در تمامی مناق زندگی کند.

همچنین این اردک قادر است با ۶۳ گونه ی دیگر نیز دورگه بدهد که آسیب های ژنتیکی ناشی از دورگه دهی برای پرندگان بومی وجود دارد. این پرنده در ایران در فصل زمستان کم و بیش وجود دارد و جزء پر شمارترین پرندگان آبزی است که در نواحی بندر انزلی و سواحل دریای خزر و دریاچه ی ارومیه ، دریاچه ی زر علوار و سواحل جنوبی وجود دارد.

جفت گیری ، جوجه کشی و تولید مثل اردک سر سبز

جوجه ها پس از بیرون آمدن از تخم، کاملاً فعال اند. ماده ها در یک فصل می توانند بیش از یک بار تخم بگذارند و نرها هم چند همسر می گیرند.

بیماری های اردک سر سبز

تغذیه اردک سر سبز

اردک سر سبز از گیاهان آبزی و دانه ها و علف ها تغذیه می کنند.

آناتومی بدن اردک سر سبز