اردک مرمری
طبقه بندی علمی اردک مرمری
  • شاخه : طنابداران
  • رده : پرندگان
  • راسته : غازسانان
  • خانواده : اردکیان
  • تعداد تخم گذاری : 12 تخم
دی کیو شاپ در شبکه های اجتماعی

اردک مرمری

اردک مرمری یا خوتکای مرمری گونه ای پرنده از تیره ی اردکیان است که در زمان های قدیم در گروه پهنه چینان دسته بندی شده ولی امروزه در گروه اردک های غواص قرار دارند.طول ین پرنده ۳۸ سانتی متر می باشد.

اردک مرمری

این پرنده ی زیبا بسیار آرام و بی صدا می باشد و معمولا به صورت جفتی و در لابه لای نیزارها زندگی می کنند.این اردک در ارتفاعات پایین شروع به پرواز می کند. اردک مرمری نر و ماده هر دو به هم شبیه هستند و اندکی اردک ماده کوچکتر از نرها است.صدای پرنده ی نر شبیه«چیک» و پرنده ی ماده ، سوت مانند است.

اردک مرمری

ویژگی های ظاهری اردک مرمری

ویژگی ظاهری که این اردک ها دارند کاکل سر آنها می باشد که قهوه ای روشن است.نوک این اردک بلند و باریک و به رنگ سیاه است. زیستگاه این پرنده ها شوروی ، افغانستان ، شمال ایران ، آفریقای جنوبی ، ایتالیا ، اسپانیا و فرانسه می باشد.این پرنده در سطح جهانی در خطر بوده و بسیار نادر است . بنابراین، باید با دقت تمام کلیه ی زیستگاه های تولید مثلش ، خصوصا در دریاچه ی پریشان ارژن، گوری گول و دریاچه ی هامون تحت حفاظت کامل قرار گیرد.

جفت گیری ، جوجه کشی و تولید مثل اردک مرمری

بیماری های اردک مرمری

تغذیه اردک مرمری

این پرندگان عمده غذای خود را در آب های کم عمق و اغلب از طریق غواصی در این آب ها از گیاهان آبزی ، حشرات و نوزاد قورباقه ها و ماهی های کوچک ، سخت پوستان، نرم تنان وکرم ها  تغذیه می کنند.

آناتومی بدن اردک مرمری