اسفرود بی دم
طبقه بندی علمی اسفرود بی دم
  • شاخه : طنابداران
  • رده : پرندگان
  • زیر رده : نومرغان
  • راسته : سلیم سانان
  • خانواده : ابچلیکیان
  • زمان جفت گیری : فصل های بارانی
  • تعداد تخم گذاری : ۴ الی ۷
دی کیو شاپ در شبکه های اجتماعی

اسفرود بی دم

اسفرود بی دم که در انگلیسی با نام Dabchick شناخته میشود، پرنده ای آبزی با جثه ی کوچک است. اسفرود بی دم با صدای بلند خود شناخته میشود و معمولا قبل از مشاهده حیوان، صدایش را خواهید شنید. فضای میان انگشتهای پاهایش همچون اردک بهم متصل است و بیشتر عمر خود را در آب میگذراند.

برای بررسی انواع گونه های اردک به این بخش مراجعه کنید.

این پرنده وزن ۱۷۰ گرمی داشته و نمیتواند به خوبی در خشکی حرکت کند. تغذیه اسفرود بی دم از ماهی ها و تقریبا هر چیزی که در آب یافت میشود است و با شیرجه در آب غذایش را به دست می آورد. محل زندگی این پرنده در کنار ساحل و دریاچه میباشد و لانه خود را در بالای درختان میسازد. نام این حیوان برای اولین بار توسط Peter Simon Pallas در آلمان ثبت شد و امروزه آنرا در مناطقی که در نزدیکی آن دریاچه و یا تالاب باشد مشاهده می کنیم.

معرفی اسفرود بی دم

این حیوان اغلب به رنگ خاکستری یا قهوه ای کمرنگ میباشد و فصل جفتگیری و فعالیت آن در تابستان است. صدای آن به صدای ناله اسب شباهت دارد و به صورت یکنواخت تکرار میشود. در فصل زمستان پرها و خال های مشکی بر روی سر و گردن این حیوان مشاهده میشود. اسفرودهای بی دم بیشتر در مناطق دریایی استرالیا و اروپا در کلنی های کوچک زندگی میکنند و میتوان گفت که حیوانات اجتماعی هستند. اسفرود مهارت بالایی در پنهان کردن خود دارد و برای شکار نیز از همین استراتژی استفاده میکند و با شیرجه ناگهانی در آب، طعمه اش را غافلگیر میکند.

جفت گیری ، جوجه کشی و تولید مثل اسفرود بی دم

پس از جفت گیری حوان ماده بر روی تخمها میخوابد و هنگامی که بخواهد از روی تخمها بلند شود، با چوب و برگ لانه اش را می پوشاند تا دیگر حیوانات نتوانند به لانه صدمه وارد کنند. جوجه ها پس از چندروز میتوانند در آب به خوبی شنا کنند و از لانه بیرون روند. هنگام شنا والدین در پشت سر جوجه ها حرکت کرده و از آنها مراقبت میکنند.

بیماری های اسفرود بی دم

تغذیه اسفرود بی دم

ماهی و هر گونه آبزی، جانوران و حشراتی که در کنار دریا زندگی میکنند.

آناتومی بدن اسفرود بی دم