باقرقره شکم سفید
طبقه بندی علمی باقرقره شکم سفید
  • شاخه : طنابداران
  • رده : پرندگان
  • راسته : باقرقره سانان
  • خانواده : کوکریان
  • تعداد تخم گذاری : 2 الی 3 تخم
دی کیو شاپ در شبکه های اجتماعی

باقرقره شکم سفید

باقرقره شکم سفید : با ارائه این مطلب سعی داریم شما را با گونه ای دیگر از پرندگان آشنا کنیم . نام علمی این کبوتر pterocles alchata و از تیره باقرقره ایان (کوکریان ) می باشد و در زبان عامیانه به نام های باقرقره شکم سفید ، کوکر شکم سفید و یا کوکر طلایی معروف است .

باقرقره شکم سفید به واسطه اینکه با هم نوعان خود به صورت گله ای زندگی می کند ، پرنده ای اجتماعی محسوب می شود. بدنی با طول ۳۵ الی ۳۹ سانتی متر  دارد . رنگ سطح پشتی پرنده باقرقره شکم سفید در دو نوع نر و ماده متفاوت بوده ، به گونه ای که در گونه نر به رنگ قهوه ای مایل به خاکستری است و در پرنده ماده به رنگ زرد با راه راه عرضی سیاه و ارغوانی مشاهده می شود .

مشخصات باقرقره شکم سفید

بال های این پرنده بلند و نوک تیز ، و سطح زیرین بدنش سفید رنگ است . سر و گردن با قرقره شکم سفید بسیار شبیه به کبوتر است ولی می توان آن را تنومند تر از کبوتر در نظر گرفت . در ضمن با قرقره شکم سفید نر و ماده به هم بسیار شباهت دارند ولی گونه ماده دمی کوتاه تر دارد .

باقرقره شکم سفید

گستره زیستگاه و تخمگذاری باقرقره شکم سفید

به طور کلی می توان زیستگاه این پرنده را در نواحی جنوب اروپا ، شمال آفریقا ، غرب آسیا و آسیای میانه دانست . در ایران هم این پرنده در نواحی مختلف شرق ،مرکز و سواحل خلیج فارس به سمت مرزهای غربی مشاهده شده است . اما متاسفانه با افزایش شکار غیر قانونی و زوال زیستگاه استپی و بیابانی نژاد این پرنده رو به انقراض است .

اما زادآوری این پرنده در دشت های باز و بدون درخت انجام می گیرد . لانه  را بر روی زمین دایر می کند و ۲ الی ۳ تخم، کرم رنگ ایجاد می کند که هر دو پرنده نر و ماده بر بروی تخم ها می خوابند .

جفت گیری ، جوجه کشی و تولید مثل باقرقره شکم سفید

بیماری های باقرقره شکم سفید

تغذیه باقرقره شکم سفید

آناتومی بدن باقرقره شکم سفید