بال لاکی
طبقه بندی علمی بال لاکی
  • شاخه : طنابداران
  • رده : پرندگان
  • راسته : گنجشک سانان
دی کیو شاپ در شبکه های اجتماعی

بال لاکی

پرنده بال لاکی ظاهری بسیار زیبا دارد که از رده ی پرندگان و راسته ی گنجشک سانان به شمار می رود . برای آشنایی بیشتر با مشخصات ظاهری و زیستگاه این پرنده به ادامه مطلب زیر توجه کنید .

بال لاکی

همان طور که در ابتدا گفته شد ، از راسته گنجشک سانان و زیر راسته مرغان آواز خان و از تیره بال لاکیان  می باشد . نام علمی این پرنده Bombycilla  است.

مشخصات ظاهری بال لاکی

همان طور که از نام علمی این پرنده بر می آید ، پرهایی نرم و ابریشم مانند دارد که حتی پرنده دم ابریشمی هم خوانده می شود . گاها نوک شاهپره های این بال لاکی به رنگ قرمز است .

پرنده ای گنجشکی  با پاهایی کوتاه و قوی ، و بال ها و کاکلشان نوک تیز است  پاها و چشم ها و نوک این پرنده به رنگ تیره دیده می شوند . دمی کوتاه دارد که انتهای مربع مانند آن زرد یا قرمز است .

بال لاکی

شامل سه گونه بال لاکی بوهمی ، ژاپنی ، سدری  می باشد . شاهپرهای گونه بوهمی و سدری به رنگ قرمز لاکی است . بوهمی ، جثه ای متوسط با سرکاکلی متفاوت به نظر می رسد که آواز خواندن آن بی نظیر است . سرتا سر بدن بال لاکی ها خاکستری مایل به قهوه ای است .

زیستگاه بال لاکی

به طور کلی پرندگانی شاخه نشینی هستند . بیشتر مکان هایی همانند جنگل ها را که مملو از درخت هستند برای سکونت و زیستگاه خود بر می گزینند . لانه هایشان را در مناطقی که میوه و آب فراوان است بنا می کنند تا علاوه بر میوه از حشرات نیز تغذیه کنند . توجه کنید که بال لاکی بوهمی در ایران نیز مشاهده شده است.

جفت گیری ، جوجه کشی و تولید مثل بال لاکی

بیماری های بال لاکی

تغذیه بال لاکی

غذای اصلی این پرنده توت فرنگی ؛ توت ؛ تمشک ؛ گیلاس ، انگور ؛ زغال لخته و.. می باشد که در فصل تابستان تا بهار بسیار فراوان هستند. در فصولی که این میوه ها کمتر یافت می شوند؛ از شیره ی جوانه ها و خود گل ها تغذیه می کنند . در فصول گرم هم به شکار حشرات می پردازند

آناتومی بدن بال لاکی