پرورش بلدرچین
طبقه بندی علمی بلدرچین
  • شاخه : جانوران
  • رده : پرندگان
  • زیر رده : ماکیانسانان
  • راسته : طنابداران
  • خانواده : قرقاولان
  • طول عمر : 10 سال
  • زمان جفت گیری : 45 روزگی
  • تعداد تخم گذاری : بلدرچین معمولا در سال 300 عدد تخم می گذارد.
دی کیو شاپ در شبکه های اجتماعی

بلدرچین

می توان گفت اهلی کردن بلدرچین در قرن ۱۱و احتمالا در ژاپن صورت گرفت و در چین و کره ادامه یافت. از لحاظ جانورشناسی بلدرچین به راسته مرغان، خانواده قرقاول ، زیر خانواده مرغان مزرعه و گونه بلدرچین تعلق دارد.

بلدرچین پرنده ای با جثه کوچک، (معمولا به نام بلدرچین آبی) دارای پرهایی که بصورت پولک بدن پرنده را زیباپوش می کند. بلدرچین نژادهای مختلف دارد که ائم از بلدرچین ژاپنی ، بلدرچین چینی ، بلدرچین باب وایت ، بلدرچین کالیفرنیایی و.. که تنها بلدرچین ژاپنی از لحاظ اقتصادی صرفه اقتصادی دارد و بصورت دو منظوره پرورش می دهند. معمولا بلدرچین ژاپنی در ایران عمومیت دارد.

هدف از نگهداری بلدرچین تولید تخم خوراکی و تخم نطفه دار بود که بعدها به عنوان یک منبع تولید گوشت نیز مطرح شد. در ژاپن از سال ۱۹۱۰تولید تخم از این پرنده اغاز شد .

پرورش بلدرچین

این پرنده به خاطر داشتن جثه  کوچک دارای مصرف غذای ناچیزی است و نیاز به جای زیادی برای نگهداری ندارد همچنین رشد سریع وسن کم بلوغ جنسی و نتیجتا تولید نسل جدید در مدت کوتاه نه تنها در زمینه نگهداری عادات و رفتارتغذیه ای و اصلاح نژاد بلکه در زمینه فیزیولوژی- پاتولوژی و توکسی کولوژی نیز مورد بررسی است .

پرورش بلدرچین حدودا ۱۲-۱۵سال پیش در ایران آغاز شد و با توجه به سرمایه گذاریهای انجام شده در سالیان اخیر پیشرفت قابل ملاحظه ای نموده بطوریکه هم اکنون در ایران نژادهای گوناگونی از این پرنده پرورش داده می شود .

دستگاه جوجه کشی بلدرچین

جنبه های اقتصادی بلدرچین

بلدرچین با داشتن اکثر خصوصیات مناسب مانند: جثه کوچک، رشد سریع ( ۳۰ روز )، بلوغ زود رس، تولید بالای تخم ، فاصله نسلی کوتاه، کمترین نیاز به محیط پرورشی از نظر مساحت، تغذیه کم، مقاومت به شوری جیره، مقاومت به بیماری ها ، عدم تجویز واکسن و آنتی بیوتیک ها و دوره کوتاه جوجه کشی بهترین کارآفرینی و اشتغال زایی محسوب می شود که شغل مناسبی با درآمد عالی می توان در نظر گرفت.

ویژگیهای عمومی بلدرچین:
به طور کلی بلدرچین ها پرندگانی پرطاقت، نیرومند و مقاومی هستند و می توانند در گستره وسیعی از مناطق با آب و هواهای گوناگون رشد و تولید مثل نمایند که این توانایی ناشی از قدرت سازگاری بالای آنها با شرایط گوناگون محیطی می باشد. بلدرچین دارای مقاومت خوبی نسبت به شرایط نامساعد محیطی بوده و در محیطهای مختلف به راحتی سازگار می گردند. این پرنده پس از رسیدن به سن بلوغ به مدت حدود ۶- ۴ ماه تخمگذاری خواهد کرد که متوسط تخمگذاری در این مدت حدود ۱۰۰ عدد تخم نطفه دار خواهد بود که از این تعداد در دستگاه جوجه کشی حدود ۷۵- ۷۰درصد به جوجه تبدیل خواهند شد.

جوجه های بلدرچین بدست آمده از گله مادر پس از گذشت ۴۵روز به وزن کشتار می رسند و در این هنگام وزن متوسط لاشه در آنها می تواند بسته به نوع و نژاد از ۱۴۰ گرم الی ۲۲۰ گرم متغیر باشد.

پرورش بلدرچین

 

جفت گیری ، جوجه کشی و تولید مثل بلدرچین

به طور کلی بلدرچین ها پرندگانی پرطاقت، نیرومند و مقاومی هستند و می توانند در گستره وسیعی از مناطق با آب و هواهای گوناگون رشد و تولید مثل نمایند که این توانایی ناشی از قدرت سازگاری بالای آنها با شرایط گوناگون محیطی می باشد. بلدرچین دارای مقاومت خوبی نسبت به شرایط نامساعد محیطی بوده و در محیطهای مختلف به راحتی سازگار می گردند. این پرنده پس از رسیدن به سن بلوغ به مدت حدود 6- 4 ماه تخمگذاری خواهد کرد که متوسط تخمگذاری در این مدت حدود 100 عدد تخم نطفه دار خواهد بود که از این تعداد در دستگاه جوجه کشی حدود 75- 70درصد به جوجه تبدیل خواهند شد. جوجه های بلدرچین بدست آمده از گله مادر پس از گذشت 45روز به وزن کشتار می رسند و در این هنگام وزن متوسط لاشه در آنها می تواند بسته به نوع و نژاد از 140 گرم الی 220 گرم متغیر باشد.

بیماری های بلدرچین

پیشگیری و بیماریهای بلدرچین   بلدرچین در مقابل بیماری ها در مقایسه با سایر پرندگان زیاد .حساس نمی باشد. بلدرچین پرنده ای می باشد بدون آنتی بیوتیک و واکسن پرورش داده می شود. بلدرچین در کل مقاومت بالایی در مقابل بیماری ها دارد.   اهم بیماریهای بلدرچین زخم روده : بیماری ویژه بلدرچین می باشد ،  التهاب و زخم در روده ایجاد می شود ، بلدرچین به این بیماری بسیار حساس می باشد میزان ابتلاء در جوجه بلدرچین 100- 15% می باشد در گله های مادر کمتر دیده  می شود .     سالمونلا پلوروم تلفات بیشتر در هفته دوم و سوم پرورش مشاهده  می شود . در سنین بالا علایم بالینی حاد محسوس نیست اما  تولید تخم  ، میزان باروری و هچ کاهش میبابد . انتقال بیماری از طریق تخم صورت می گیرد .   کوکسیدیوز کوکسیدیوز از جمله بیماریهای تک یاخته در بلدرچین می باشد ، این بیماری در بلدرچین هایی که در کف سالن پرورش داده می شوند بیشتر دیده می شوند . در بیماری کوکسیدوز علایمی نظیر بی اشتهایی ، کز کردن و ژولیدگی پر و اسهال خونی قابل رویت است .در بیماری هیستومونیازیس نیز علایم بی اشتهایی و خردلی بودن رنگ  مدفوع دیده می شود .  

تغذیه بلدرچین

آناتومی بدن بلدرچین

 پر بلدرچین

بلدرچین در دو جنس نر وماده دارای لکه های تیره قهوای مایل به قرمز وکرم در پر پشت وسینه و زیر شکم وجود دارد. در جنس بلدرچین نر پرهای ناحیه سینه به رنگ قرمز مایل به قهوه ای ( رنگ حنایی ) و در جنس ماده پرهای سینه لکه های سفید وسیاه ( خال خالی ) در سینه پرنده وجودارد.  

آواز بلدرچین

بلدرچین نر معمولا دارای صدای بد بده می باشد و در زمان جفتگیری این صدا بیشتر می شود. در زمان آواز بلدرچین، پرنده خود را به طرف جلو می کشد و به زیبایی آواز می خواند.  

انگشت و ناخن بلدرچین

 نژادهای مختلف بلدرچین دارای 4 انگشت و ناخن بزرگی هستند که ابزاری مناسب و شکار حشرات می باشند . معمولا در سالن های پرورش صنعتی بلدرچین یک صفحه ای سوهان مانند در قسمت لانه تخمگذاری و یا در قفس قرار می دهند تا با سایش ناخن و منقار بلدرچین ، این دو ناحیه کوتاه می شود. درنژاد باب وایت انگشتان قوی بخصوص در نشستن پرنده بسیار کمک می کند. در حیات وحش نژاد های کوتورنیکس برای تامین غذا و کوتاه نگهداشتن ناخن های خود اقدام به چنگ زدن و خراشیدن ناخن به سطوح مختلف میکند. بلدرچین