تنجه
طبقه بندی علمی تنجه
دی کیو شاپ در شبکه های اجتماعی

تنجه

تنجه
۵ (۱۰۰%) ۱ vote

تنجه و یا همان عروس مرغابی که در کتاب تالاب ها و پرندگان مهاجر ایران در سال ۱۳۴۷ این پرنده با ناک باکوبه ای هم معرفی شده است ، اما این پرنده با نام علمی Tadorna tadorna شناخته شده است. این پرنده از خانواده اردکیان ، سرده اردک های پیسه که اردکی با جسه بزرگ به نظر می آید. این پرنده معمولا دارای سر و گردن سیاه مایل به سبز، بدن سفید، نوار سینه‌ای پهن بلوطی رنگ، و یک نوار طولی تیره در وسط سطح شکمی می باشد.

مشخصات ظاهری پرنده تنجه

این پرنده معمولا در فصل بهار جفت گیری میکند ، اردک نر بسیار زیبا بوده به طوری که یک نوار قهواه ای خوش رنگ از ناحیه پشت سر تا دم ادامه دارد. سرا این پرنده سیاه رنگ بوده و دارای جلای سبز می باشند همچنین یک نوار قهواه ای رنگ دیگر دور سینه آن حلقه زده است که بسیار زیبا می باشد.

ماده این پرنده در هر بار تخم گذاری حدود ۱۶ عدد تخم گذاشته که رنگ ختم هایشان معمولا سفید متمایل به نخودی می باشد ، این اردک به خوبی راه رفته و به راحتی میتواند در آب شنا کند ، تغذیه این حیوان از گیاهان آبزی ، کرم ها و نرم تنان می باشد. عروس مرغابی را در زمستان‌ها می‌توان در مرداب انزلی و سواحل دریاچه ارومیه دید. خاستگاه اصلی آن‌ها اروپای غربی است، ولی در شمال غربی چین و تبت نیز در حال حاضر، زندگی می‌نمایند.

جفت گیری ، جوجه کشی و تولید مثل تنجه

بیماری های تنجه

تغذیه تنجه

آناتومی بدن تنجه