جغد تالابی
طبقه بندی علمی جغد تالابی
  • شاخه : طنابداران
  • رده : پرنده
  • راسته : جغد
  • زمان جفت گیری : فصل بهار
  • تعداد تخم گذاری : 4الی7
دی کیو شاپ در شبکه های اجتماعی

جغد تالابی

جغد تالابی : برای آشنایی با مشخصات رفتاری و ظاهری پرنده ای به نام جغد تالابی به ادامه این مطلب توجه کنید .گونه جغد تالابی با نام علمی Asio flammeus   شناخته می شود و از سرده ی جغد گوش به سر و راسته ی جغدان می باشد .جغد تالابی ، جثه ای به طول ۳۴ تا۴۳  سانتی متر و وزنی در حدود ۲۰۶ تا ۴۷۵ گرم دارد .

خصوصیات ظاهری جغد تالابی

گونه ماده و نر بسیار به هم شبیه هستند ولی گونه ماده کمی بزرگتر به نظر می رسد. منقار این جغد تالابی بسیار دوست داشتنی ؛ کوتاه و قوی و قلاب مانند است . رنگ ظاهری این پرنده ، گندمگون تا قهوه ای با خال هایی روشن می باشد .جغد تالابی در حین پرواز(در ارتفاع پایین) ؛ پروازی شبیه به بید یا خفاش دارد و به طور کلی بال زدنش عجیب و غریب است . این پرنده ؛ طره هایی کوتاه  در دو طرف سر خود دارد که معمولا در هنگامی که تهدید شده و در وضعیت دفاعی قرار دارد ؛ نمایان می شوند .

جغد تالابی

زیستگاه جغد تالابی

جغد تالابی علفزارها ؛ دشت های باز ؛ مناطق باز کناری تالاب ها و تپه های ماسه ای را برای محل زیستگاه خود انتخاب می کند . پرنده ای نیمه مهاجر است و در تمامی قاره ها بجز در نواحی استرالیا و قطب جنوب دیده شده است .

جغد تالاب

اصولا یک جانشین هستند ولی گاها برای پیدا کردن غذا (ول ها) به نقاط گرمسیر مهاجرت می کنند . در نواحی اروپا ؛ آسیا ؛ آمریکای شمالی و جنوبی ، بخصوص جزایر هاوایی و گالاپاگوش را برای زاد و ولد خود انتخاب می کنند . توجه داشته باشید که جمعیت این جغد زیبا در ایران هم نسبتا زیاد است .

جفت گیری ، جوجه کشی و تولید مثل جغد تالابی

این پرندگان تک همسری اند و بیشتر فصل بهار را برای تولید مثل انتخاب می کنند. آوازی که در فصل همسر یابی از خود ایجاد می کنند شبیه یوو یوو یوو از طرف گونه نر و از طرف گونه ماده صدایی شبیه به گه اک یا گه ووی ک  می باشد . در فصل تولید مثل ؛ آشیانه ای را بر روی زمین و در میان گیاهان کوتاه ، چمنزارها ؛ علفزارها ؛ ساوانا و توندرا و.. بر پا می کنند . به طور معمول سالی یکبار ؛  4 الی 7 تخم می گذارند ولی ممکن است تعداد تخم هایشان هم بیشتر شود. گونه ماده بیشتر برروی تخم ها می خوابد .  جوجه جغد بعد از گذشت 21 الی 37 روز سر از تخم بیرون می آورند و در حدود یک ماهگی بال و پر در می آورند و در حدود یک سالگی به بلوغ کامل می رسند .

بیماری های جغد تالابی

تغذیه جغد تالابی

این پرندگان  بیشتر شب هنگام شروع به شکار می کنند . البته در روز نیز شکار را انجام می دهند و این امر وابسته به طعمه مورد علاقه آن ها ؛ ول ها  دارد . این جغد تالابی علاوه بر ول ها ؛ موش ؛ سنجاب زمینی ؛ موش صحرایی ؛ خفاش ؛ حشره خوار ؛ کوسکرات و موش کور را برای تغذیه  شکار می کند . البته گاها پرندگان دریایی با جثه کوچک را مورد شکار قرار می دهد .از موارد دیگر که گاها مورد شکار جغد تالابی قرار می گیرند ، می توان به چکاوک ، سار ؛ ژیان مرغ ؛ سیاه پره ؛ پیت ، سوسک ، ملخ ؛کرم صدپا  اشاره نمود . در این میان ، سنقر خاکستری با جغد تالابی از نظر محل زیستگاه و نوع تغذیه شباهت بسیاری دارد و از این رو به طور مداوم  در آزار و اذیت با همدیگر هستند . اما خوشبختانه ،این پرنده کمترین نگرانی را از نظر وضعیت بقا دارد، ولی با این حال در بخش های جنوبی زیستگاه خود در حال انقراض است.

آناتومی بدن جغد تالابی