جغد طلایی
طبقه بندی علمی جغد طلایی
  • شاخه : طنابداران
  • رده : پرنده
  • راسته : جغد
  • خانواده : جغدان
دی کیو شاپ در شبکه های اجتماعی

جغد طلایی

آیا تا به حال ، نام پرنده ای به نام جغد طلایی را شنیده اید ؟ همان طور که از نامش پیداست، از خانواده جغدان محسوب می شود .جغد طلایی گونه ای از جغدهای بی گوش بوده و با نام علمی Strix butleri  شناخته می شود . این پرنده ظاهری شبیه به جغد جنگلی دارد .

مشخصات جغد طلایی

این پرنده ی زیبا جثه ای کوچک با سری نسبتا گرد و چشمانی زرد نارنجی دارد. البته در حین پرواز هم شباهت هایی با جغد جنگلی دارد صورت این جغد، سفید چرکی با نوارهای تیره ای در وسط پیشانیش دیده می شود . زیر تنه ی این جغد بسیار زیبا ؛ به رنگ سفید نخودی با رنگ نامشخص گل اخرایی نمایان است.

جغد طلایی

زیستگاه جغد طلایی

این پرنده دوست داشتنی بیشتر مکان های بیابانی را برای سپری کردن زندگی خود انتخاب می کند . البته صخره هایی با فرسایش بادی اطراف چشمه ها و حتی در مکان های مسکونی هم دیده شده است.در بیابان های صخره ای ،  سعی می کند در شکاف صخره ها آشیانه ای برای خود بسازد.

وضعیت این پرنده در ایران

اگر بخواهیم وضعیت  جغد طلایی در ایران را بررسی کنیم ؛  متاسفانه باید اعلام کنیم که در ایران این پرنده زیبا وضعیت مشخصی ندارد . زیرا هم تعداد آن ها کم است و هم اینکه شرایط زیست محیطی مناسبی برای آن ها فراهم نشده است . با این حال احتمال می رود که در اطراف سواحل خلیج فارس و جنوب بلوچستان وجود داشته باشند.

جفت گیری ، جوجه کشی و تولید مثل جغد طلایی

بیماری های جغد طلایی

تغذیه جغد طلایی

آناتومی بدن جغد طلایی