جغد یا بوف
طبقه بندی علمی جغد یا بوف
  • شاخه : طنابداران
  • رده : پرندگان
  • زیر رده : نومرغان
  • راسته : بوف سانان
دی کیو شاپ در شبکه های اجتماعی

جغد یا بوف

جغد یا بوف : در این مطلب از دانشنامه پرندگان سعی داریم تا شما را با نوعی دیگر از جغد ها آشنا کنیم . جغد به زبان سغدی ، چغوت  نام داشته است ولی با وارد شدن به زبان و متون فارسی به نام های دیگر بوف ؛ بوم؛ شوگز ؛ بهمن مرغ ؛ کوف ؛ یوف و…. شناخته می شود . برای نمونه در استان مازندران به نام شب بین شناخته می شود .  این جغد بسیار زیبا از راسته بوف سانان است و از پرندگان شکاری به شمار می رود

جغد یا بوف

جغد یا بوف ؛ نوکی کوچک و ظریف با شکافی در وسط نوکش ؛منقاری خمیده با چشمانی درشت و پاهایی کوچک با سری بزرگ  که دارای دو دسته پر در دو طرف (گوش پره ) وچنگال هایی تیز و نیرومند و..شناخته می شود .این جغد از قدرت بینایی و شنوایی بسیار بالایی برخوردار است .در این راستا چشمان بزرگ (ثابت در حدقه) و رو به جلویش ، او را بسیار یاری می کنند . دیدی دو چشمی و بسیار حساس دارد .

خصوصیات جغد

شاید یکی از دلایلی که بسیار عالی شکار خود را صید می کند  ؛ این است که حتی در نور بسیار کم هم قدرت دیدن و شکارکردن را دارد . به طور کلی جغدان ، گردنی دراز و بسیار انعطاف پذیر دارند و می توانند گردن  خود را به طور کامل بچرخانند . اما  داشتن صورتی پهن  در افزایش قدرت شنوایی به جغدان بسیار کمک کرده است  و می توانند حرکات طعمه و حتی حرکات عمودی صید را نیز تشخیص دهند ،که البته در این راستا ؛ و مخصوصا در هنگام شب یکی از گوش های خود را بالاتر(در گونه های شب بیدار جغد ها ) قرار می دهند .

جغد یا بوف

ویژگی های جغد

اصولا شب رو و پگاه رو هستند و بسیار آرام پرواز ( بی صدا ) می کند .  یعنی در ابتدای صبح از لانه خود بیرون می آیند و شروع به شکار می کنند .  ظاهر و ساختار بدنیش او را برای نگه داری صید و شکارش بسیار کمک می کنند .

نوع بسیار کوچک جغد ها با نام  جغد کوتوله آمریکای شمالی شناخته می شود ،که بدنی به طول ۱۵ سانتی متر و در حد یک گنجشک دارد . رنگ پوست (کرم قهوه ای ) و پرهای این پرنده به گونه ای است که بسیار با طبیعت پیرامونش سازگاری دارد و او را بخصوص در زمان استراحتش استتار می کند .جوجه ی این نوع از جغد ها نیز همانند سایر جغد ها ؛ بعد از چندین روز سر از تخم بیرون می آورد.

زیستگاه جغد

این جغد بسیار دوست داشتنی در سرتاسر جهان  و قاره ها یافت می شود و فقط در نواحی از جنوبگان  سکونت ندارد . عموما در شکاف تنه درختان و یا لانه زاغان آشیانه خود را می سازد . موجودی تک زی هستند .

نر و ماده این پرنده بسیار شبیه به هم بوده ولی گونه ماده ظاهری بزرگ تر دارد . توجه داشته باشید که در ایران نیز در حدود ۱۲ گونه از جغدان دیده شده است که در سرتاسر کشورمان می توان آن ها را مشاهده کرد .

جفت گیری ، جوجه کشی و تولید مثل جغد یا بوف

بیماری های جغد یا بوف

تغذیه جغد یا بوف

جغدها بسیار سودمند؛ خوراک اصلیش ،موش ها می باشند .  جغد ها طعمه و شکار خود را درسته می بلعند  و پس از مدتی ؛ تفاله  شکار خود را از راه دهان خود به بیرون می اندازد .

آناتومی بدن جغد یا بوف