خاستگاه های پرندگان
طبقه بندی علمی دایناسورها و خاستگاه های پرندگان
  • شاخه : طنابداران
  • رده : خزندگان
  • زیر رده : دوکاوان
  • راسته : پرنده ی کفلان
  • خانواده : troodontid ،Deinonychosaur
  • طول عمر : 75 تا 300 سال
دی کیو شاپ در شبکه های اجتماعی

دایناسورها و خاستگاه های پرندگان

دایناسورها و خاستگاه های پرندگان » بسیاری از دانشمندان این عقیده را دارند که پرندگان زیر مجموعه ای ویژه از دایناسورهای دو پا هستند.دایناسورها گروهی از دست قاپان و ددپایان که شامل  دونده خزندگان و خاک دزدان می شوند.در استان لیائونینگ در شمال شرقی چین اکتشافاتی پدید آمده که نشان می دهد چندین گونه از دایناسورهای دوپا دارای پر می باشند.

پرندگان راستین

پرنده شناسان این دیدگاه را دارند که پرندگان راستین یا Avialae از خویشاوندان نزدیک Deinonychosaur و troodontid و dromaeosauridها می باشند که همگی اینها پیراپرندگان را تشکیل خواهند داد. بعضی اعضای این گروه به نام ریز درد ویژگی هایی دارند که می توانند پرواز کنند. پایه‌ای‌ترین Deinonychosaurها بسیار کوچک هستند.

خاستگاه های پرندگان

نظرهایی مختلفی بر روی خاستگاه های پرندگان شده است که آیا پرندگان از دایناسورها فرگشت یافتند یا از شاه خزندگان ؟ همچنین در گروه های هواداران خاستگاه دایناسورها  این اختلاف عقیده وجود دارد که کدام یک از پرنده کفلان یا دد پایان نیاکان پرندگان می باشند.

گرچه دایناسورهای پرنده ی کفل دارای ساختار کفلی یکسان و برابری با پرندگان نوین دارند ، اما پرندگان از دایناسورهای خزنده ی کفل فرگشت پیدا کردند به همین جهت ساختار کفلشان به طور مستقل از پرنده ی کفلان فرگشت یافت. گروهی دیگر از دایناسورها با ساختار کفلی یکسان وجود دارد که داس خزندگان نامیده می شود.

گروهی از دانشمندان نظیر؛ آلن فدوچیا دیرین پرنده شناس دانشگاه کارولینای شمالی می گویند که پرندگان دایناسور نیستند بلکه خزندگان آغازین همچون Longisquama فرگشت یافته اند.

جفت گیری ، جوجه کشی و تولید مثل دایناسورها و خاستگاه های پرندگان

بیماری های دایناسورها و خاستگاه های پرندگان

تغذیه دایناسورها و خاستگاه های پرندگان

دایناسورها

دایناسورهای پردار غیر پرنده گوشت خوار می باشند که طبق شواهد تازه اولین پرندگان به احتمال زیاد گیاه خوار می باشند.    Archaeoptery اولین سنگ واره ای بود که ویژگی هایی شبیه به خزندگان مانند دندان ، ناخن های پنجه دار ، دمی بلند و بال هایی جهت پرواز دارد

آناتومی بدن دایناسورها و خاستگاه های پرندگان

آناتومی دایناسور دايناسورها چهار يا پنج انگشت روي دستانشان داشتند. پاهايشان سه انگشت داشت و سه استخوان خارجی تركيب شده به وسيله ی مفصل ران و يك حفره مفصل ران باز داشتند (يك ساختمان سه استخواني). اين استخوان مفصل ران به دايناسورها يك وضع و حالتي مي داده كه پاهايشان زير بدن هايشان قرار مي گرفت.‌