شاه بوف
طبقه بندی علمی شاه بوف
  • شاخه : طنابداران
  • رده : پرندگان
  • راسته : جغد سانان
  • خانواده : جغد عقابی
دی کیو شاپ در شبکه های اجتماعی

شاه بوف

شاه بوف : در این مقاله قصد داریم تا شما را با مشخصات و ویژگی های پرنده ای به نام شاه بوف بسیار زیبا آشنا کنیم.

شاه بوف

شاه بوف گونه ای بسیار زیبا از جغد عقابی می باشد که از راسته ی جغد سانان و از تیره جغدان معمولی است و با نام علمی Bubo bubo  شناخته می شود . شاید بتوان این پرنده را، یکی از  بزرگترین نوع جغدان و دو برابر جغد گوش دراز دانست.

خصوصیات شاه بوف

بدن این پرنده چیزی در حدود ۶۶ الی ۷۰ سانتی متر طول دارد . از خصوصیت رفتاری شاه بوف می توان به این نکته اشاره کرد که زمان شکار این پرنده شب ها و یا صبح بسیار زود است .

شاه بوف

این پرنده زیبا با صورتی پهن دارای گوش پره هایی کاملا نمایان است . سینه ای به رنگ زرد مایل به قهوه ای با رگه هایی پهن دارد . چشمانش بسیار برآمده و درشت و جذاب ؛ به رنگ نارنجی به نظر می رسند . جغدان می تواند هر چیز را با هر دو چشم خود در یک زمان  ببیند . پرواز جغدان زبان زد است و بسیار تند و سریع پرواز می کنند.  اما سطح پشتی بدن این پرنده ؛ زرد مایل به قهوه ای با لکه های قهوه ای پر رنگ دیده می شود .

زیستگاه شاه بوف

معمولا بومی و نسبتا فراوان هستند و گستردگی بسیاری در سرتاسر دنیا دارند . ولی با این حال تک زیست بوده و به صورت تنها در شکاف سنگ ها و یا درخت ها (بر روی شاخه ها نزدیک به تنه اصلی و قائم درخت ) می نشیند . گاها هم در آشیان های متروک دیگر پرندگان پناه می گیرد و زاد و ولد می کند . در سرتا سر مناطق معتدل ؛ استوایی و شبه قطبی دیده می شوند .

جفت گیری ، جوجه کشی و تولید مثل شاه بوف

بیماری های شاه بوف

تغذیه شاه بوف

آناتومی بدن شاه بوف