دستگاه جوجه کشی دی کیو شاپ
طبقه بندی علمی طاووس
  • شاخه : طنابداران
  • رده : پرندگان
  • زیر رده : قرقاولیان
  • راسته : ماکیان‌سانان
  • خانواده : قرقاولان
  • طول عمر : 20 تا 25 سال
  • زمان جفت گیری : از اواسط فروردین
  • تعداد تخم گذاری : 8 تا 16 تخم
دی کیو شاپ در شبکه های اجتماعی

طاووس

طاووس
۵ (۱۰۰%) ۲ votes

مشخصات عمومی طاووس

طاووس ها بطور کلی در آسیا و آفریقا پراکنده هستند. طاووس های آسیایی از جنس pavo و نوع آفریقایی از جنس Afropavo هستند . مشخصه اصلی این پرنده داشتن چتری زیبا در جنس نر آن می باشد که از پرهای دم بسیار رشد کرده ، بوجود آمده است. این چتر را نباید با دم پرنده که کوتاه ، صاف و کاملا قابل رویت است اشتباه نمود. در هر دو جنس تاج روی سر وجود دارد.

انواع طاووس ها در جنوب شرقی و جنوب آسیا به سر می برند و به رنگ های آبی ، گل باقلایی ، سفید و سیاه دیده می شوند.

طاووس ها شامل ۳ گونه می باشند:

۱ . طاووس هندی ( Pavo Cristatus ) : گونه هایی که همه آن را می شناسند. در واقع این طاووس بومی هند ، پاکستان و سری لانکا است و پرنده ملی هندوستان محسوب می شود. اغلب طاووس هندی را به عنوان پرنده زینتی اهلی کرده و نگه می دارند.

۲ . طاووس سبز ( Pavo Muticus ) : یا پرنده اژدهایی : طاووس سبز که پرنده ای در معرض انقراض بوده و بومی شرق میانمار تا جاوه می باشد و طول قد آن به ۲/۳۰ متر می رسد. معمولا پرهایش را برای زیبایی خود می گستراند تا در مقابل ماده خود که فاقد این گونه

پرهاست خودنمایی کند.

دستگاه جوجه کشی دی کیو شاپ

این پرنده صدایی بلند دارد و جزو پرندگان دانه و میوه خوار به حساب می آید. در مقایسه با طاووس هندی کمتر معروف است. برخی زیست شناسان معتقدند که حداقل ۵ گونه منقرض شده و یا در آستانه انقراض از طاووس سبز وجود دارد در حالیکه دیگران آن را شامل یک گونه منفرد و ۳ زیر گونه می دانند:

الف ) طاووس سبز جاوه ای که تنها در جزیره جاوه قرار دارد.

ب ) طاووس منقرض شده مالی

ج ) طاووس ، پرنده اژده هایی یونان که ساکن منطقه یونان شمالی در چین است. امکان تلاقی طاووس سبز با نوع هندی وجود دارد.

۳ . طاووس افریقایی : می توان آنها را از جنس Afropavo  هم بشمار آورد و از این لحاظ شاید بتوان آن را حلقه بین این دو خانواده دانست.

جفت گیری ، جوجه کشی و تولید مثل طاووس

مدت زمان جوجه کشی طاووس 27 تا 29 روز بطول می انجامد . سن بلوغ در طاووس 2 سالگی می باشد.     دانشنامه جامع پرندگان   دانشنامه پرندگان دی کیو شاپ  

بیماری های طاووس

عمده ترین بیماری های طاووس؛ 1 . بیماری نیوکاسل ( اسهالی سفید و سبز ) 2 . بیماری کوریزا ( تورم تاج پرندگان ، ادم در برخی از نواحی صورت ، اسهال ) 3 . بیماری آبله ( لکه شدن صورت و تاول های چرکی بر روی تاج و ریش و صورت پرنده ) 4 . بیماری گامبورو ( زمین گیر شدن و لرزش ، اسهال گچی ، ژولیدگی پرها )

تغذیه طاووس

طاووس ها انواع مختلفی از مواد مغذی تغذیه می کنند. مهمترین تغذیه طاووس ها را می توان از حلزون ها ، قورباغه ها ، حشره ها و گیاهان تغذیه می کنند. . . .     دانشنامه جامع پرندگان

آناتومی بدن طاووس

طاووس ، دارای تاج سفید و در گونه های جهش یافته مختلفی می باشد. پرهای دم طاووس بسته به گونه به رنگ های سفید ، سبز یا آبی درخشان است که نقش های زیبایی به شکل چشم دارند. طاووس های نر برای جلب توجه طاووس ماده ها پرهایشان را باز می کنند که طول این پرها به بیش از 1/5 متر می رسد.