طبقه بندی علمی قرقاول سیلور
  • شاخه : حیوانات
  • رده : پرندگان
  • زیر رده : نومرغان
  • راسته : ماکیان‌سانان
  • خانواده : قرقاولان
  • طول عمر : 7 - 10 سال
  • زمان جفت گیری : اواخر زمستان تا اواخر بهار
  • تعداد تخم گذاری : 20 تا 30 عدد تخم در سال
دی کیو شاپ در شبکه های اجتماعی

قرقاول سیلور

قرقاول سیلور ، نوعی از قرقاول موجود در جنگل ها است که عمدتا در کوه ها، سرزمین اصلی آسیای جنوب شرقی و شرق و جنوب چین زیست می کند.

بیشترین جمعیت قرقاول سیلور در جزایر هاوایی و مناطق مختلف در سرزمین اصلی ایالات متحده قرار دارد. قرقاول نر دارای رنگ های سیاه و سفید ( سیلور ) است، در حالی که قرقاول سیلور ماده عمدتا دارای رنگ قهوه ای است. هر دو جنس قرقاول نر و ماده سیلور دارای یک صورت قرمز و تیره هستند . قرقاول سیلور با نژادهای دیگر قرقاول متفاوت است و کمی خشن می باشد و بصورت عامیانه پرنده نگهبان نامیده می شود . در کل قرقاول سیلور دارای هوش زیادی می باشد که این هوش بالای این پرنده در برخی اوقات باعث می شود خطر را در برابر دیگر پرندگان به دور دارد .

دانشنامه پرندگان دی کیو شاپ

قرقاول نر از خود صدا تساعد می کند که این در پرورش حیوانات شایع است و به طور کلی همچنان بصورت وحشی باقی می ماند. قرقاول سیلور نسبت به دیگر نژادها دارای جثه بزرگی می باشد و قرقاول نر از بزرگترین گونه ها دارای طول ۱۲۰ تا ۱۲۵ سانتی متر دم قرقاول سیلور حداقل ۳۰ سانتی متر تا ۷۵ سانتی متر می رسد . اندازه کوچکترین قرقاول نر نسبت به زیر گونه هایش به سختی با طول کل ۷۰ سانتی متر و همچنین سایز دم آن در حدود ۳۰ سانتیمتر نیز می رسد . وزن قرقاول سیلور نر در حدود ۱.۱۳ تا ۲.۸ کیلوگرم می باشد .

قرقاول ماده از همه زیر گونه ها به طور قابل توجهی کوچکتر از قرقاول نر نیز می باشد طول قرقاول ماده سیلور در حدود بین ۵۵ تا ۹۰ سانتیمتر می باشد دم قرقاول ماده در مجموع سویه ها بین ۲۴ تا ۳۲ سانتی متر متغیر می باشد. وزن قرقاول ماده سیلور نسبت به قرقاول نر سیلور کمتر می باشد این نژاد در محدوده وزنی ۱ – ۳.۱ کیلوگرم می باشد.

قرقاول نر سیلور از زیر گونه های شمالی که بزرگترین آنها هستند، دارای بال های سفید و مشکی تا امتداد دم این رنگها کشده هستند. پرهای زیرین بدن قرقاول نر در حالی که براق و آبی هستند که با مخلوط این دو رنگ با مشکی و سفید جذابیت خاصی به این گونه می دهد. سر این پرنده با پرهای مشکی براق پوشش داده شده و به مانند تاج به پرنده زیبایی خاصی می دهد .

دانشنامه پرندگان دی کیو شاپ

پرهای قرقاول ماده سیلور رنگ قهوه ای و کوتاه تر از قرقاول نر  هستند. جوجه قرقاول ماده سیلور دارای رنگ زیره سفید و قهوه ای روشن هستند . قرقاول سیلور ماده نسبت به جنس مخالف استرس بیشتری دارد و در بعضی مواقع و با ورود افراد متفرقه سر خود را به دیواره های قفس می کوبد که باعث خونریزی می شود.

جفت گیری ، جوجه کشی و تولید مثل قرقاول سیلور

محیط زیست : دشت های پهناور علف زار ها که با جنگل سر سبز و پوشیده شده را ترجیح می دهند. شرایط نگهداری : بستر پوشیده شده با ماسه ساحلی به مساحت حدود 8 تا 12 متر مربع سن بلوغ : دو سالگی (در صورت رسیدگی مناسب در یک سالگی جفت گیری کرده و تخم ها بارور می باشند)

بیماری های قرقاول سیلور

يكي از مهمترين و اساسي ترين روشهاي پيشگيري از بيماريها در قرقاول و سایر پرندگان، رعايت پاكيزگي و بهداشت و پیشگیری از بیماری است. به عبارت ديگر، استفاده از تغذیه بهداشتی كه به عوامل بيماري زا، آفت كشها، حشره كشها و فضولات طيور آلوده نباشد، استفاده از آب تميز و گوارا و آبخوري بهداشتي، جايگاه بهداشتی ، نور مناسب ، بخصوص براي جوجه هاي تازه هچ شده از دستگاه جوجه کشی و نیمچه هاي تخمگذار و همچنين خريد تخم نطفه دار قرقاول ، جوجه ها و نيمچه هاي سالم و تميز كه به هيچ نوع بيماري مبتلا نباشند.

تغذیه قرقاول سیلور

قرقاول ها از ابتدای پرورش نياز به پروتئین بالایی دارند لذا بهترين نتيجه با جيره سوپر استارتر با 28% پروتئين تا 4 هفته اول، 25% پروتئين از 4 تا 9 هفته و 22% پروتئين از 9 تا 16 هفته بدست مي آيد. جيره غذايي پرندگان پرورشي از ذرت، گندم، کنجاله سويا، پودرصدف، نمك، مکمل ويتامين ها و مواد معدني تشكيل مي شود. میکسر مواد گفته شده بصورت پلیت در آمده و قرقاول سیلور از این دان پلیت بخوبی استفاده می کند. قرقاول سیلور در طبیعت از گیاهان و میوه های آنها تغذیه می کند . در بعضی اوقات از حشرات نیز تغذیه می کند. دانشنامه دی کیو شاپ

آناتومی بدن قرقاول سیلور

قرقاول سیلور دارای قوای جنسی قوی هستند، قرقاول نر که با رنگ های روشن و از لحاظ ظاهر تزئین شده اند ، قرقاول ماده را به سوی خود جذب می کند. قرقاول نر معمولا بزرگتر از قرقاول ماده هستند و دم بلندی دارند. قرقاول سیلور از لحاظ جثه بزرگتر از سایر نژادها می باشد. در سرما و گرمای شدید مقاومت بالایی دارد.   دانشنامه پرندگان دی کیو شاپ