دستگاه جوجه کشی دی کیو شاپ
طبقه بندی علمی قرقاول بلژیکی
  • شاخه : طنابداران
  • رده : پرندگان
  • زیر رده : نومرغان
  • راسته : ماکیان‌سانان
  • خانواده : قرقاولان
  • طول عمر : 7 - 10 سال
  • زمان جفت گیری : بستگی به نژاد دارد. 1سالگی
  • تعداد تخم گذاری : بستگی به نژاد دارد. میانگین 25 تخم نطفه دار در یک دوره مولد
دی کیو شاپ در شبکه های اجتماعی

قرقاول بلژیکی

قرقاول بلژیکی یک پرنده ای نسبتا بزرگ است که در زمینه ها و در لبه جنگل ها به ویژه در نیمکره شمالی یافت می شود. پرهای این پرنده بلند و دارای رنگ های مختلفی می باشد. پرهایی روشن رنگ (در رنگهای مختلف) پاها و دم بلند در قرقاول بلژیکی نر مشهود می باشد. به نظر می رسد قرقاول ها بومی آسیا باشند،  برخی از انواع جوجه قرقاول های وحشی که در جنگل های این قاره به ویژه در هند یافت شدند.

قرقاول بلژیکی دارای سویه های مختلفی می باشد. قرقاول بلژیکی به واسطه زیبایی منحصر به فردی در نژادهای مختلف دارا می باشد، امروزه در اکثر نقاط کره خاکی طرفداران بیشماری برای پرورش دارد. پرورش قرقاول امروزه در اکثر منازل و باغ شخصی بعنوان سنتی و نیمه صنعتی رواج پیدا کرده است. قرقاول ها دارای ضریب فیزیکی جنسی قوی هستند، قرقاول نر که با رنگ های روشن و ظاهری جذاب با رنگ آمیزی خاص برای جفت خود بسیار جذاب می باشد.

قرقاول بلژیکی

قرقاول های بلژیکی نر معمولا از لحاظ جثه بزرگتر از قرقاول های ماده هستند و دم بلند و طولانی دارند. قرقاول نر معمولا از خود صدا تساعد می کنند ، این صداها در قرقاول ها بیشتر در زمان بلوغ می باشد. قرقاول ها پرندگان علف خوار هستند و به همین دلیل این پرنده پلیت به همراه گیاهان و سبزیجات را می خورند. قرقاول وحشی در جنگل ها و کشت زار ها با دانه ها، انواع توت ها و میوه ها، حشرات، کرم ها و بعضی اوقات خزندگان کوچک مانند مارمولک ها تغذیه می کنند.

دستگاه جوجه کشی قرقاول
تخم نطفه دار قرقاول امریکایی

قرقاول بلژیکی ماده در جنگل بصورت تغذیه آزاد بین ۸ تا ۱۲ تخم در هر کلاچ تخمگذاری می کنند ولی در پرورش و تغذیه دستی با انواع مختلف پروتئین و ویتامین ها بین ۱۷ تا ۲۵ عدد تخم می گذارند. اگر قرقاول نر بالغ باشد این تخم نطفه دار می گذارند. دوره جوجه کشی تخم نطفه دار قرقاول در دستگاه جوجه کشی ۲۴ – ۲۶ روز می باشد  جوجه های قرقاول بلژیکی بعد از هچ در دستگاه جوجه کشی در یک اتاق گرم با دمای ۳۰ – ۳۵ درجه سانتی گراد پرورش داده می شوند و بوسیله پلیت پروتئین بالا تغذیه می شوند، و با افزایش سن قرقاول ها رده پلیت ها تغییر می کند.

 

جفت گیری ، جوجه کشی و تولید مثل قرقاول بلژیکی

قرقاول بلژیکی ماده زودتر از قرقاول نر بالغ می شوند و شروع به تخمگذاری میکنند و این تخم ها خوراکی می باشند! بعد از بلوغ نر و جفتگیری تخم های تولید شده نطفه دار می باشند.

بیماری های قرقاول بلژیکی

شایع ترین بیماری قرقاول ها نیوکاسل می باشد. قرقاول ها بعد از 1 ماه حتما واکسینه شوند تا از انواع بیماریها مصون بمانند.

تغذیه قرقاول بلژیکی

قرقاول بلژیکی به مانند دیگر پرندگان با دان پلیت پروتئین بالا برای جوجه های تازه هچ شده در دستگاه جوجه کشی تغذیه را آغاز می کنند و با افزایش سن رده پلیت ها تغییر میکند. قرقاول بلژیکی وحشی در جنگل ها و کشت زار ها با دانه ها، انواع توت ها و میوه ها، حشرات، کرم ها و بعضی اوقات خزندگان کوچک مانند مارمولک ها تغذیه می کنند.

آناتومی بدن قرقاول بلژیکی

قرقاول نظیر مرغ وخروس وانواع نژاد بوقلمون جزو ماکیان تقسیم بندی شده و به این ترتیب از نظر مشخصات ظاهری وفیزیولوژیکی کم وبیش تمام خصوصیات گروه ماکیان را دارند. قد این پرنده به اندازه مرغ وخروس معمولی بوده ولی پرهای دم در قرقاول رشد بسیار زیادی کرده ( جنس نر ) ، به طوری که در برخی از نژادها، طول دم به 1.5 متر ( قرقاول ریوز ) می‌رسد و بدین گونه در ازای پرنده از سر تا دم به دو متر هم می‌رسد. ارتفاع قرقاول‌ها از ۵۰ تا ۱۰۰ سانتی متر است ( بسته به نژاد متغیر می باشد ). بلندی پرهای دم را در هنگام پرواز می توان به خوبی تشخیص داد زیرا که در این موقع دم وضعیت خاص ومشخصی را به خود می‌گیرد. وزن قرقاول‌های بالغ بین دو تا سه کیلوگرم است وتنها در یکی از نژادها که به غول قرقاول یا آرگوس معروف است وزن پرنده به پنج تا شش کیلوگرم می‌رسد. رنگ پر وبال پرنده در نرها رنگین ودر ماده‌ها خاکستری مایل به قهوه‌ای است. سر پرنده کوچک بوده ودارای منقاری کوتاه وخمیده می‌باشد. سوراخ بینی ظریف بوده وبه وسیله پرهای رنگین پوشیده شده‌است. پاها لخت بوده، اما بلندی ولختی پاهای طاووس را ندارد.