قمری خانگی
طبقه بندی علمی قمری خانگی
  • شاخه : طنابداران
  • رده : پرندگان
  • راسته : کبوتر سانان
  • خانواده : کبوتریان
دی کیو شاپ در شبکه های اجتماعی

قمری خانگی

قمری خانگی با ۲۶ سانتیمتر طول ازتیره ی کبوتریان و راسته ی کبوترسانان به شمار می آید. قمری خانگی بسیار شبیه به قمری معمولی است ولی تفاوت های جزئی با یکدیگر دارند. برای نمونه قمری خانگی از قمری معمولی کمی کوچکتر است.

قمری خانگی

گونه نر و ماده این کبوتر شبیه به هم هستند و تنها راه تشخیص پرنده ی نابالغ رنگ تیره تر آن است. این پرنده دوست داشتنی دمی بلند،  با جثه ای لاغر، سطح پشتی و بال ها و دم به رنگ خرمایی، سر و بخش پایینی بدنش به رنگ صورتی، وشکمش به رنگ سفید می باشد.

قمری خانگی

مشخصات ظاهری قمری خانگی

پرهای تشکیل شده در بال هایش خاکستری مایل به آبی است.پاهای کوچکی دارد.  این پرنده در حین حرکت مداوم سر خود را به جلو سوق می دهد . از این رو، در ارتفاعات پایین قادر به پرواز کردن هستند و در حین پایین آمدن بال هایشان  را بسیار تکان می‌دهند.

قمری پرنده ای اجتماعی محسوب نمی‌شود و به صورت تنها و یا جفتی زیست می کند. روش و شگرد خاصی برای دفاع از خود ندارد ولی گاهی با تکان دادن شدید بالهایش، دشمن را با طوفانی از پر مواجه می کند و یا با نوک با آن ضربه می زند و متاسفانه گاهی هم دشمن در این جدال پیروز می شود.

زیستگاه قمری خانگی

اما اشتباه رایج در نام گذاری این کبوتر این است که آن را یا کریم نیز می خوانند . باید گفت که یاکریم خود گونه ای از پرندگان قمری محسوب می شود. اما زیستگاه قمری خانگی بیشتر در مناطق گرمسیری جنوب صحرای آفریقا، خاورمیانه، جنوب آسیا، هند و غرب استرالیا (حتی در ایران) می باشد .

جفت گیری ، جوجه کشی و تولید مثل قمری خانگی

مراحل جفتگیری و تخمک گذاری این پرنده به گونه ای است که با کمک همدیگر لانه سازی را به پایان می رسانند و سپس بعد از چندین روز گونه ماده اولین تخم را می گذارد و طی ساعات بعد تخم بعدی را نیز می گذارد و به مدت 2 هفته به صورت شبانه روزی بر روی آن ها می خوابد . در این دوره گاهی لانه را برای تامین آب و خوراک (به مدت 20 دقیقه) ترک می کند. می توان گفت که در حدود روز 15 جوجه اول از تخم بیرون می آید و نهایتا تا روز بعد تخم دوم به دنیا می‌آید. پروسه تکامل جوجه ها به سرعت و طی 15 روز انجام می شود و کم کم آماده پرواز و ترک لانه می شوند. به طور کلی چرخه ی تخمک گذاری و بزرگ شدن جوجه ها 1 ماه به طول می انجامد و سپس با تعمیر لانه، و بعد از گذشت دو الی سه روز از ترک جوجه ها، تخم‌گذاری دوباره از سر گرفته می شود.

بیماری های قمری خانگی

تغذیه قمری خانگی

تغذیه ی قمری خانگی اصولا از دانه ها، غلات، علفها، حشرات کوچک و سایر انواع سبزیجات می باشد ولی بیشتر از همه تمایل برای خوردن ارزن و گندم، گاها برنج و تکه های کوچک نان دارد.این کبوتر بیشتر بر روی زمین به دنبال غذا می گردد و گاهی سنگهای کوچک را هم می‌خورد .

آناتومی بدن قمری خانگی