اصول پرورش و نگهداری قناری
طبقه بندی علمی قناری
 • شاخه : طنابداران
 • رده : پرندگان
 • زیر رده : مهره داران
 • راسته : گنجشک‌سانان
 • خانواده : سهرگان
 • طول عمر : 10- 15 سال
 • زمان جفت گیری : اواخر پاییز
 • تعداد تخم گذاری : 4 - 6 عدد
دی کیو شاپ در شبکه های اجتماعی

قناری

معمولا هنگامیکه کسی به فکر ازدیاد قناری و داشتن پرنده های بیشتری می افتد ، حداقل یک قناری ( که در اکثر موارد نر هم می باشد )  در خانه دارد و تنها پرنده ای که مورد نیاز اوست ، یک قناری ماده است که بتواند نقش همسر و هم قفس را برای پرنده تنها ایفا نماید. بهترین فصل جهت خریداری این گونه از پرنده ها که به منظور جوجه کشی و ازدیاد نسل به کار می روند، فصل پاییز است که دوره پر ریزان سپری گشته و پرنده ها با پرهای جدید و خوش رنگ خود خیلی سرحال و سر زنده به نظر می رسند.

در این موقع سال معمولا تولید کننده ها ، بیشتر از هر فصل دیگر پرنده های جوان و یا آنهایی را که می روند تا دوران جوانی را پشت سر گذارند جهت جوجه کشی و ازدیاد نسل در اختیار علاقمندان قرار می دهند و به عبارت دیگر ، تولید کننده ها خیلی علاقه دارند که در فصل پاییز از شر پرنده های اضافی خود خلاص شوند. به همین جهت است که در در این موقع سال قیمت ها نیز به حداقل می رسند و فرصت خوبی برای خریداران فراهم می آید. علت اصلی نزول قیمت آن است که تولید کننده ها مایل نیستند پرنده های متعدد خود را سرتاسر فصل زمستان غذا بدهند و منتظر بمانند تا فصل جفتگیری در بهار فرا برسد.

 

برای آنکه هرگونه اقدام در زمینه جوجه کشی و ازدیاد نسل قناری ها به نتیجه مطلوب برسد ، باید توجه کافی مبذول نمود تا جفت ها کاملا با یکدیگر سازش و تطابق داشته باشند. قناری ها در مدت تخمگذاری به فاصله هر ۴ یا ۵ روز تخم می گذارند. جوجه در آوری قناری هم بصورت طبیعی در زیر قناری کرچ انجام می شود و هم بصورت مصنوعی در دستگاه جوجه کشی انجام می گیرد. مدت زمان جوجه کشی قناری ۱۳ روز می باشد . دمای مرحله ستر قناری ۳۷.۷ درجه سانتی گراد و رطوبت نسبی مرحله ستر ۵۵ درصد می باشد.  که ۳ روز آخر در مرحله هچر با دمای ۳۷.۲ درجه سانتی گراد و رطوبت نسبی ۶۵ درصد می باشد. طریقه جوجه کشی قناری و مرغ عشق به یک صورت می باشد و دوره جوجه کشی مرغ عشق هم به مانند قناری ۱۳ روز بطول می انجامد.

جفت گیری ، جوجه کشی و تولید مثل قناری

شرایط جفتگیری تولید مثل قناری وقتی پرنده ماده آماده تخم‌گذاری شد اقدام به ساخت لانه خواهد کرد. آنان به یک لانه فنجانی شکل بدون سقف در گوشه بالای قفس و مواد لانه سازی نیاز دارند. موادی مثل نخ و کاغذ و دستمال کاغذی پاره شده و سایر مواد نرم برای این منظور مناسب هستند. جوجه کشی قناری طی مدت ۴ یا ۵ روز پرنده اقدام به تخم‌گذاری می‌کند و به مدت دو هفته بر روی تخم‌ها می‌خوابد و در این مدت به ندرت لانه را ترک می‌کند. وقتی جوجه بدنیا آمد باید غذاهای مقوی مانند تخم مرغ برای پدر و مادرش فراهم شود تا آنها جوجه‌هایشان را تغذیه کنند.

بیماری های قناری

بیماری پرندگان تزئینی بخصوص قناری آنچنان گسترده و متنوع می باشد که باید بصورت تخصصی نزد دامپزشکان خبره کارهای درمان انجام گیرد. بطور کلی می توان بیماری های این گونه پرندگان را ناشی از عوامل زیر دانست ، و کلا آنها را به پنج دسته تقسیم نمود:

 1. بیماری های میکروبی
 2. بیماری های ویروسی
 3.  بیماری های قارچی و انگلی و تک یاخته ای.
 4.  بیماری های ناشی از سوء تغذیه و فقر ویتامینی و نظایر آن.
 5. بیماری های ناشی از عوامل ناشناخته.
پیشگیری و علائم بیماری قناری علائم بیماری در قناری نشانه هایی که بیان کننده حالات غیر طبیعی و عدم سلامت در این گونه پرندگان می باشد عبارتند از :
 •  عدم تمایل به حرکت و خواب آلودگی.
 • اختلال در وضع و آرایش پرها و پف آلود شدن پرها و یا ریزش بی دلیل آنها.
 • تنگ شدن چشم ها ، بسته و یا نیمه باز ماندن چشم ها.
 • به گوش رسیدن صداهای غیر عادی تنفسی.
 • دور نگهداشتن بال ها از بدن یا افتادگی بال ها.
 • ضعف پاها و عدم تحمل وزن آنها.
 • تغییر رنگ قسمت انتهایی نوک که در اصطلاح علمی به آن CERE می گویند.
 • اختلالات گوناگون در موارد دفعی.
   

تغذیه قناری

تغذیه قناری قناری ها به مانند دیگر پرندگان ریز جثه از دانه ها تغذیه می کنند. همچنین قناری ها از پشه ها و حشرات مختلف تغذیه میکنند. دان اصلی قناری تخم کتان و ارزن است و نسبت بین آنها 3 به 4 می باشد. یعنی به ازای هر 4 کیلو تخم 3 کیلو ارزن کافی می باشد. ارزن از گروه غلات است که کربوهیدرات زیاد و چربی کمی دارد و تخم کتان از گروه دانه های روغنی است که چربی زیاد و کربوهیدرات کم دارد. تخم کتان که به دانه قناری مشهور است ، طبع گرمی دارد و حاوی انواع ویتامین و ترکیبات کربوهیدرات و املاح معدنی می باشد. به یاد داشته باشید تخم کتان به دلیل الیافی که دارد هضم کردن مشکلی دارد و به همین خاطر باید از اسید آمینه بصورت محلول به قناری داده شود. تغذیه و نگهداری قناری

آناتومی بدن قناری

آناتومی و اندام شناسی و رفتارشناسی قناری قناری‌ها قلمرو دارند برای همین باید هر جفت در یک قفس باشند. گاهی ممکن است قناری ماده با نر دعوا کند، این امر به مفهوم آن است که قناری ماده، برای جفت گیری آماده نیست و باید آنها را از هم جدا نمود. برای راحتی، بسیاری از تکثیر کننده‌ها دو قفس را با یک دیوار سیمی از هم جدا می‌کنند و وقتی دو پرنده به یکدیگر عادت کردند و از میان آن دیوار سیمی با یکدیگر شروع به عشق بازی کردند، آن دیوار سیمی برداشته می‌شود. اندام شناسی رفتار شناسی قناری