قوی توندرا
طبقه بندی علمی قوی توندرا
  • شاخه : طنابداران
  • رده : پرندگان
  • راسته : غازسانان
  • خانواده : قو
  • طول عمر : 27سال
  • تعداد تخم گذاری : ۳ تا ۷ تخم
دی کیو شاپ در شبکه های اجتماعی

قوی توندرا

قوی توندرا گونه ای قو می باشد که در نیم کره ی شمالی دیده می شود.قوی توندرا دارای دو گونه به نام قوی کوچک و قوی سوت زن است.از نام توماس بیویک نقاش و پرنده شناس انگلیسی نیز این گونه ها نام گرفته اند.

قوی توندرا

قوهای کوچک پرنده هایی با جثه ی ریز از خانواده ی قو ها هستند که از این نوع قو در مناطق شرقی کمیاب بوده و قوهایی با جثه ی بزرگ نیز در کشورهای غربی دیده می شوند.وزن این قوهای کوچک ۴/۳ تا ۸/۷ کیلوگرم بوده .قوی نر ۴/۶ کیلوگرم و ماده ها ۷/۵ کیلوگرم وزن دارند.بال آنها ۸/۵۴ سانتی متر طول دارد و نوکشان بین ۲/ ۸ تا ۲/۱۰ سانتی متر است. قوی کوچک ظاهری شبیه به قوی فریادکش دارد ولی از آن کوچکتر می باشد. نوکش کوتاه تر و سرش گردتر است.

قوی کوچک

قوی سوت زن

وزن این قوهای سوت زن ۵/۹ تا ۲/۴ کیلوگرم بوده که در نرها ۳/۷ و ماده ها ۴/۶ کیلوگرم می رسد. طول بدنشان نیز ۱۲۰-۱۵۰ سانتی متر می باشد.رنگ نوکشان کامل سیاه است و یک نقطه ی کوچک زرد رنگ کنار نوک چسبیده به چشم ها می باشد.

قوی سوت زن

تقاوت قوی سوت زن با قوی ترومپت زن که در آمریکای شمالی دیده می شود نیز در اندازه ی جثه ی قوی سوت زن می باشد و نوک آن نیز دراز تر و به رنگ سیاه کامل می باشد.دلیل نامیدن این قو به سوت زن به این دلیل است که هنگام مهاجرت کردن به هنگام پرواز بالهایشان صدایی شبیه به سوت ایجاد می کند و این صدا تا کیلومترها قابل شنیدن است.

قوهای توندرا در مناطق توندرایی آمریکای شمالی ، آلاسکا و کانادا زندگی می کنند که زمانی که هوا سرد می شود به جنوب و ایالات متحده آمریکا مهاجرت می کنند.

جفت گیری ، جوجه کشی و تولید مثل قوی توندرا

اولین تولیدمثل قوها در ۲ تا ۴ سالگی بوده و احتمال موفقیت در زایش با مدت درکنار هم بودن زوج، سن آن‌ها، و اندازه بدنشان ارتباط مستقیم دارد. آن‌ها به طور معمول ۳ تا ۷ تخم می‌گذارد و قوی ماده به تنهایی و برای ۲۹ تا ۳۰ روز بر روی آن‌ها می‌خوابد.

بیماری های قوی توندرا

تغذیه قوی توندرا

آناتومی بدن قوی توندرا