مرغ حق
طبقه بندی علمی مرغ حق
  • شاخه : طنابداران
  • رده : پرندگان
  • زیر رده : نومرغان
  • راسته : بوف سانان
  • خانواده : جغدان
  • زمان جفت گیری : اواخر زمستان
  • تعداد تخم گذاری : 3الی6
دی کیو شاپ در شبکه های اجتماعی

مرغ حق

مرغ حق : آیا تا به حال نام پرنده مرغ حق را شنیده اید؟ این پرنده دوست داشتنی با نام های دیگری همچون ؛ هوگویک و چوک شناخته می شود . در ادامه مطلب شما را با سایر مشخصات این جغد آشنا می کنیم .

مرغ حق

مرغ حق از رده پرندگان و از راسته بوف سانان و تیره جغدان به شمار می رود . از این سرده نزدیک به ۴۵ گونه زنده  مشاهده شده است . همان طور که در ابتدای مطلب خدمت شما عرض کردیم این گونه از مرغ به نام های بی شماری همچون ، شب آهنگ ؛ شب آویز ، مرغ شباهنگ ، دشت ماله ، بیل باقلی ، چوکک، مرغ حقگو و… خوانده می شود .

مشخصات مرغ حق

از مشخصات ظاهری این جغد ؛ می توان به اندازه ی طول بدنش که در حدود ۱۹ سانتی متر(کمی بزرگتر از کبوتر ) است ،اشاره نمود و می توان آن را کوچکترین گونه از انواع جغدان دانست .

مرغ حق

پرنده ای منزوی و گوشه گیر ولی چابک است. گونه ماده با چثه بزرگتر نسبت به گونه نر قابل تشخیص است .  سر این جغد گرد است و پرهایی خاکستری سیر مایل به صورتی بدن مرغ حق را پوشانده است و رنگ پرهای زیر شکمش زرد می باشد . صدایی شبیه به حق حق دارد . شنوایی بی نظیری دارد و صدای شکار خود را از دور دست ها می شنود .

زیستگاه مرغ حق

به طور کلی نزدیک منطقه مسکونی ؛باغ ها و حتی ساختمان های قدیمی سکونت دارد . بیشتر بر روی شاخه درختان می نشیند . شب هنگام برای شکار طعمه خود از لانه اش خارج می شود .

جفت گیری ، جوجه کشی و تولید مثل مرغ حق

از اواخر زمستان شروع به تولید مثل می کنند که هر پرنده ماده در حدود 3 الی 6 تخم می گذارد و بر روی آن ها می نشیند و وظیفه تامین غذا بر عهده گونه نر است .

بیماری های مرغ حق

تغذیه مرغ حق

مرغ حق  از جانوران کوچک و موذی و برخی از حشرات زیان آور تغذیه می کند و از این نظر پرنده ای بسیتر مفید است .

آناتومی بدن مرغ حق