شرایط نگهداری مرغ عشق
طبقه بندی علمی مرغ عشق
دی کیو شاپ در شبکه های اجتماعی

مرغ عشق

مرغ عشق از دسته طوطی سانان بوده و حیوانی کاملا اجتماعی است. اگر شما یکی از آنها را از جفت خودش جدا کنید و به تنهایی آن را نگهدارید، دیر یا زود حیوان شما از تنهایی دق کرده و خواهد مرد. تعجب نکنید، شاید بهترین اسم برای این حیوان همین نام باشد. این طوطی سانان کوچک بسیار بازیگوش هستند و به جفت خود تا اخر عمر وقادار هستند، به طوری که اگر جفت آنها بمیرد یا از آن جدا شود، هرگز دوباره تولید مثل نخواهد کرد.

از طرفی دیگر جفتگیری آنها نیز به راحتی سایر حیوانات نیست، اگر یک حیوان نر و ماده آنها را کنار هم بگذارید ممکن است تا اخر عمر با یکدیگر زندگی مسالمت آمیزی داشته باشند اما هرگز از آنها جوجه نگیرید! بله، مرغ عشق تنها یکبار جفتش را انتخاب میکند و با هر همنوع خودش تولید مثل نخواهد کرد.

شرایط نگهداری lز مرغ عشق

بهتر است یک قفس بزرگ برای سهولت پرواز پرنده داشته باشید. نباید از قفسهای کوچک معمولی انتظار جفت خوردن و تولید مثل مرغ عشقهایتان را داشته باشید. اگر میخواهید یک حیوان فعال و سرحال داشته باشید باید به شرایط نگهداری، آب، غذا و بهداشت آنها به خوبی رسیدگی کنید. بهتر است از میله های افقی به جای عمودی استفاده کنید تا حیوان بتواند از یک طرف به سمت دیگر براحتی پرواز کند. علاوه بر این وجود اسباب بازیهایی همچون تاب، نردبان، زنگوله و آینه میتواند مرغ عشق شما را وادار به بازیگوشی کند.

بهترین دما برای نگهداری آنها ۲۲ الی ۲۶ درجه سانتیگراد است و نباید در برابر نور مستقیم آفتاب باشند.

این طوطی سان نسبت به سر و صدای ناگهانی بسیار حساس است، بهتر است محل نگهداری مرغ عشق را درکنار سگ، گربه، اتاقهای شلوغ و کنار تلویزیون انتخاب نکنید. هر صدا و حرکت ناگهانی میتواند موجب اضطراب و کوتاهی طول عمر این حیوان شود.

جفت گیری ، جوجه کشی و تولید مثل مرغ عشق

بیماری های مرغ عشق

درصورتی که به درستی از حیوان خود مراقبت کنید ( به تمیزی محل زندگی و غذای آنها توجه کنید ) و تکنیک های پیشگیری را رعایت کنید، دیگر جای نگرانی برای بیماری مرغ عشق وجود ندارد. سه مورد از شایع ترین علائم بیماری این حیوان را برایتان شرح میدهیم: کم تحرکی، پف کردن و بی اشتهایی : این علائم میتوانند نشانه بیماری یبوست باشند. البته بیشتر این عوامل را در تمام بیماری ها مشاهده میکنیم، برای تشخیص یبوست مرغ عشق باید کف قفس را چک کنید. اگر معده پرنده شما کار نکند و به آن بی توجهی کنید ممکن است منجر به مرگ حیوان شود. هنگامی که مطمئن شدید بیماری یبوست است، میتوانید به مقدار کم از خیار و کاهو استفاده کنید که ملین های خوبی بشمار میروند. در کنار آنها سبزی ها و میوه های ابدار و شیرخام با نان تست هم گزینه های مناسبی هستند. استفاده از غذاهای مانده و مسموم میتواند منجر به این مشکل شود. تکان خوردن مداوم دم، بی اشتهایی و تب : اینها نشانه سرماخوردگی هستند. پس از تشخیص بیماری سرماخوردگی در مرغ عشق اولین کاری که باید بکنید جداکردن پرنده است. بهتر است این بیماری را جدی بگیرید زیرا پس از مدتی منجر به ذات الریه و مرگ حیوان خواهد شد. در این وحله مهمترین وظیفه تان تغذیه حیوان است، بهترین راه درمان این بیماری استفاده از غذاهایی که حیوان شما به آنها علاقه دارد. همچنین میتوانید از داروهای سرماخوردگی مخصوص پرندگان و مولتی ویتامین در آب استفاده کنید.

تغذیه مرغ عشق

رایج ترین ماده غذایی برای مرغ عشقها، ارزن، تخم کتان و جوانه گندم میباشد. اما همانطور که انسانها هم با خوردن آب و نان زنده میمانند این حیوانها هم میتوانند با ارزن زندگی کنند اما آنها همچون انسانها، نیازمند ویتامین ها و برنامه غذایی متنوع هستند تا سیستم بدنشان به درستی کار کند. جدای از آن، اگر میخواهید از آنها جوجه بگیرید، بهتر است حیوان خود را با مکمل ها و انواع سبزیجات و میوه ها تغذیه کنید تا جوجه های بهتری برایتان پرورش دهند. تولید مثل این حیوان فقط باید به صورت طبیعی انجام شود و نمیتوان از دستگاه جوجه کشی برای این منظور استفاده کرد. اما میتوانید بعد از سر بیرون آوردن از تخم، جوجه ها را خودتان با سرلاک و پودر جوانه گندم تغذیه کنید. سبزی ها از مهمترین بخش هرم غذایی این حیوانات هستند، بهترین آنها سبزی خوردن همچون گشنیزو ریحون، تره، شوید، کاهو، فلفل دلمه و کرفس هستند. در کنار آنها شما میتوانید از هویج و ذرت، به همراه تخم مرغ پخته و سیب زمینی پخته استفاده کنید تا تغذیه مرغ عشق خود را کاملا به درستی رعایت کرده باشید. مهمتر از همه، شما باید یک برنامه غذایی برای آنها بچینید، استفاده مداوم از نامبرده ها میتواند موجب تغییر و ایجاد مشکل در دستگاه گوارش حیوان شود.

آناتومی بدن مرغ عشق