میش مرغ
طبقه بندی علمی میش مرغ
  • شاخه : طنابداران
  • رده : پرندگان
  • راسته : درنا سانان
  • زمان جفت گیری : فصل بهار
  • تعداد تخم گذاری : 2 الی 4
دی کیو شاپ در شبکه های اجتماعی

میش مرغ

در این مطلب سعی داریم تا شما را با پرنده ای دیگر آشنا کنیم . شاید تا به حال نام میش مرغ را شنیده باشید . با نام علمی Otis tarda که از خانواده ی هوبره ایان بر شمرده می شود . میش مرغ بدنی به طول یک متر و وزنی در حدود ۱۵ کیلوگرم دارد . گردن و پاهای میش مرغ (دارای ۳ انگشت و بسیار قوی ) کشیده هستند و بعلاوه بال ها و منقارش پهن است .

خصوصیات میش مرغ

میش مرغ اصولا پرنده ایی محتاط است و بسیار کم به  پرواز در می آید (ولی پروازی قوی دارد ) و توجه داشته باشید که پاهای قویش برای حرکت بر روی زمین به آن بسیار کمک می کنند .

پرهایی که بدنش را پوشانده اند رنگارنگ هستند. به طوری که پرهای قسمت پشتی ،به رنگ نخودی سیر با راه راه عرضی سیاه و در قسمت شکمی پرهایی سفید رنگ دارد.  این پرنده یکی از بزرگترین پرندگان ایران به حساب می آید و نا گفته نماند که از نظر شکل ظاهری و جثه بسیار شبیه به بوقلمون است. گونه نر و ماده میش مرغ به همدیگر شباهت دارند ولی گونه نر جثه ی بزرگتری دارد .

لانه سازی و تخمگذاری میش مرغ

این پرنده دوست داشتنی ،لانه خود را بر روی زمین و در بخش های انبوه مزارع می سازد؛ به طوری که با درو شدن زمین آثاری از لانه این پرنده مشاهده می شود .در زمان خطر بیشتر می دوند و یا مخفی می شوند ولی برای حفاظت از خودشان در برابر خطر و شکار ؛ بر روی نقاط مرتفع دیدبانی می دهند .

میش مرغ

زیستگاه میش مرغ

بیشتر در سرزمین و دشت های بسیار وسیع و کم درخت ، زمین های استپی ، کشتزارهای پهناور و مسطح حبوبات (گندم ؛نخود ؛ یونجه و..)و همچنین علفزارها را برای زیستگاه خود انتخاب می کند .

گسترده میش مرغ در ایران

این پرنده نادر ، در حال حاضر در زیستگاه بسیار مطلوب سوتار، در شهر بوکان (آذربایجان غربی ) موجود است . بعلاوه در لیست سرخ اتحادیه بین المللی حفاظت از محیط زیست قرار دارد .

محیط این دشت (تپه ماهوری ) شرایط زندگی را برای این پرنده فراهم کرده است . این دشت سوتار با وسعتی بالغ بر ۴۰۰ هکتار ؛سالانه پذیرای ۲۰ الی ۲۵ قطعه از این پرنده نادر است . البته به جز در این دشت ، در مناطقی همچون باجوند؛ ینگجه ؛ حمامیان و کانی سیب به طور آزاد یافت می شود .

توجه داشته باشید از دلایلی که می توان در منقرض کردن این پرنده اشاره کرد ، محدود بودن زیستگاه های طبیعی ؛ شکار بی رویه ؛ اختلال در مناطق زیست و تخمگذاری آن می باشد.

جفت گیری ، جوجه کشی و تولید مثل میش مرغ

جوجه های میش مرغ طی مدت زمانی در حدود 25 الی 27 روز سر از تخم بیرون می آورند .

بیماری های میش مرغ

تغذیه میش مرغ

میش مرغ  بیشتر از حشرات و قورباغه و سوسمار و به طور کلی از مواد گیاهی و حیوانی متفاوتی تغذیه می کند .

آناتومی بدن میش مرغ