هوبره آسیایی
طبقه بندی علمی هوبره آسیایی
  • شاخه : طنابداران
  • رده : پرندگان
  • راسته : درناسانان
دی کیو شاپ در شبکه های اجتماعی

هوبره آسیایی

هوبره آسیایی : نمی دانم تا به حال نام پرنده ای به نام هوبره آسیایی به گوشتان رسیده است یا نه ؟ با این حال تصمیم داریم با ارائه مطلبی در دانشنامه جامع پرندگان از ویژگی ها و شرایط زندگی این پرنده شما عزیزان را بیشتر آشنا کنیم .

هوبره آسیایی

هوبره آسیایی در رده ی پرندگان ، راسته ی درناسانان و تیره ی هوبره ایان با نام علمی Chlamydotis macqueenii؛وجود دارد . توجه داشته باشید که در گذشته هر دو پرنده هوبره آفریقایی و هوبره آسیایی به عنوان یک گونه محسوب می شدند ولی با گذشت زمان به دو گونه کاملا مجزا تقسیم بندی شدند .

مشخصات هوبره آسیایی

این پرنده از میش مرغ کوچکتر و از زنگوله بال بزرگتر است و بدنی به طول ۶۵ سانتی متر (از نوک منقار تا انتهای دمش) دارد . فاصله دو سر بال آن به حدود۱۴۰ سانتی متر نیز می رسد .

خصوصیات ظاهری هوبره آسیایی

گونه نر و ماده شبیه به هم هستند ولی گونه های نر از نظر جثه کمی بزرگتر اند و نرهای نابالغ شبیه ماده به نظر می رسند . دو رشته پرهای تزیینی (سیاه و سفید ) درحاشیه گردن دارند و به هنگام پرواز(آهسته و آرام پرواز می کند ) با بدنی عمدتا سفید و نوک بال هایی سیاه مشاهده می شوند .

این پرنده بسیار شبیه به بوقلمون است . گردن و دم خرمایی رنگ و درازی دارد . سطح پشتی هوبره ؛ قهوه ای و خاکی کمرنگ با خطوط موج دار فراوان و همچنین سطح شکمش سفید رنگی بوده و در ناحیه گلویش خاکستری کم رنگ به نظر می رسد .

هوبره آسیایی

زیستگاه هوبره آسیایی

این پرنده بزرگ و نیمه مهاجر؛ در بیابان ها و مناطق خشک شنی از شبه جزیره سینا تا قزاقستان و مغولستان مشاهده شده است . با شروع فصل زمستان ؛ گونه هایی که در مناطق سردسیر زندگی می کنند به نواحی گرمی همچون شبه جزیره عربستان ؛ جنوب ایران , جنوب عراق و بلوچستان ؛ جنوب غرب هند مهاجرت می کنند .

کاهش هوبره آسیایی

البته در اروپا و بریتانیا هم به طور اتفاقی این پرنده زیبا مشاهده شده است . بعلاوه شاید بتوان مناطق کویری و استپی جنوب آسیا را برای زیستگاه این پرنده نام برد ولی متاسفانه اعراب خاورمیانه با هدف تقویت قوای جنسی با بازهای شکاری همچون شاهین معمولی ؛ بالابان ؛ و حتی تفنگ و تله گذاری ؛جمعیت فراوان این گونه از پرندگان را رو به کاهش رفت و هوبره آسیایی در آستانه انقراض قرار گرفت که خوشبختانه  در دهه ۱۹۷۰ با اعمال ممنوعیت های شکاری و مراقبت های محیطی هوبره آسیایی تا حدودی از انقراض نجات پیدا کرد .

در عربستان با احداث  مکان هایی برای تکثیر این پرنده اقدام کردند که تا حدودی با موفقیت رو به رو شدند و هوبره آسیایی در اسارت نیز زاد و ولد انجام داد ولی جوجه هوبره ها به خاطر ضعف ژنتیکی مقاومت کمتری نسبت به بیماری ها دارند.

جفت گیری ، جوجه کشی و تولید مثل هوبره آسیایی

بیماری های هوبره آسیایی

تغذیه هوبره آسیایی

این پرنده بوته های گیاه کبر را که جمعیت حشرات بسیار زیاد در اطراف آن است را  برای زندگانی خود انتخاب می کند . هوبره پرنده ای همه چیز خوار است و حشرات (به ویژه در زمان تولید مثل )و بی مهرگان ؛ سوسک های شب رو ،  دانه و بذر گیاهان و توت ها را برای تغذیه خود ترجیح می دهد . آب مورد نیاز بدنشان را از طریق غذا به دست می آورند و می توان گفت آب نمی خورند .

آناتومی بدن هوبره آسیایی