طوطی دریایی یا طوطی اقیانوس
طبقه بندی علمی پافین اقیانوس اطلس یا طوطی دریایی
  • شاخه : طنابداران
  • رده : پرندگان
  • راسته : سلیم سانان
  • خانواده : طوطی سانان
  • زمان جفت گیری : فصول گرم
دی کیو شاپ در شبکه های اجتماعی

پافین اقیانوس اطلس یا طوطی دریایی

پافین اقیانوس اطلس یا طوطی دریایی که با نام های طوطی اقیانوس و طوطی دریا نیز شناخته میشود. این پرندگان کوچک کمی به پنگوئن ها شباهت دارند و جزو طوطی سانان بشمار میروند، میتوانید آنها را از جثه کوچک و رنگ مشکی پرهای کتفشان و منقار روشن و رنگی آنها شناخت. رنگ سر و بدن آنها شبیه به پنگوئن ها میباشد و منقار رنگی شان، شما را به یاد طوطی خواهد انداخت. محل زندگی این حیوانات در ساحل دریا میباشد، پافین اقیانوس اطلس نام گونه ای از این حیوان است که در اقیانوس اطلس زندگی میکنند. سایر گونه های مشابه آن نیز در کانادای شرقی و سواحل ایالات متحده امریکا مشاهده میشوند که میتوانید در این صفحه تصاویر  و اطلاعات آنها را مشاهده کنید.

معرفی طوطی دریایی یا پافین اقیانوس

علاوه بر جلوه های ظاهری، از لحاظ شیوه زندگی نیز این پرندگان شباهت زیادی به پنگوئن ها دارند. طوطی اقیانوس به صورت کلونی و اجتماعی زندگی میکند و محل زندگی آن،‌ در صخره ها و سواحل دریا میباشد. لانه طوطی پافین اقیانوس اطلس بیشتر روی شیار های صخره ها یا شکاف های میان خاک مشاهده میشود. منقار این طوطی ها مقداری بزرگ و بسیار قدرتمند است که به کمک آن براحتی میتوانند به شکار ماهی بپردازند.

پافین اقیانوس اطلس یا طوطی دریایی میتواند زیر آب به خوبی شنا کند و همچنین یک پرنده ی ماهر نیز بشمار میرود،‌ شمار بال زدن این پرندگان هنگام پرواز حتی به ۴۰۰ بار در دقیقه نیز میرسد. بال های کوچک، با اینکه توانایی پرواز در آسمان و شنا در زیر آب را به آنها بخشیده است اما این طوطی ها را از پرواز در ارتفاع های بالا ناتوان ساخته است. از همین رو این حیوانات برای شیرجه زدن در آب به پرواز در می آیند و در هنگام پرواز بیشتر در سطح آب به چشم میخورند.

شکارچیان پافین اقیانوس اطلس یا طوطی دریایی

شکارچیانی که این حیوانات را تهدید میکنند انسانها، فک ها، عقاب ها و روباه میباشند. تخم طوطی دریایی به دلیل پروتئین بسیار زیادی که دارد معمولا توسط انسان و موش های صحرایی شکار میشود. همچنین فعالیت های بشر از جمله تخریب محیط زیست و آلاینده هایی مثل روغن و نفت درون آب دریا، از دیگر تهدیداتی است که زندگی این حیوانات را به خطر انداخته است. پافین اقیانوس اطلس در روغن و نفت گیر کرده و نمیتواند به خوبی شنا و پرواز کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع طوطی سانان میتوانید لیست پرنده های ما را در صفحه دانشنامه جامع پرندگان مشاهده کنید.

 

جفت گیری ، جوجه کشی و تولید مثل پافین اقیانوس اطلس یا طوطی دریایی

پس از تولید مثل، همانند سایر طوطی سانان قسمتهای رنگی منقار کم کم از بین رفته و یک منقار کند و کوتاه بر جای خواهد ماند. رنگ نوک آنها به ترتیب از جلو از نارنجی شروع شده و به خاکستری، سفید  و مشکی میرسد که پس از جفت گیری قسمت خاکستری و مشکی باقی خواهند ماند. زمان جفت گیری و جوجه کشی این حیوانات در تابستان و بهار میباشد، پاهای این حیوانات به رنگ نارنجی کم رنگ و زرد میباشد که در فصل جفت گیری پررنگ شده و به رنگ نارنجی تیره در می آید. این پرندگان جوجه های خود را در سوراخ های امن داخل زمین و زیر خاک یا میان صخره ها بزرگ میکنند. پس از بیرون آمدن جوجه ها از تخم هر دو والدین به تغذیه جوجه ها مشغول میشوند و هر بار، با دهانی پر از ماهی به استقبال جوجه ها خواهند آمد. در فصل زمستان نیز از لانه های خود جدا شده و بیشتر به شکار مشغول هستند.

بیماری های پافین اقیانوس اطلس یا طوطی دریایی

تغذیه پافین اقیانوس اطلس یا طوطی دریایی

رژیم غذایی این پرنده ها را ماهی ها و جانورانی که در آب یا کنار ساحل زندگی میکنند از جمله خرچنگ، ماهی قزل آلا، قارچ تشکیل داده اند. پافین اقیانوس اطلس یا طوطی دریایی غذای خود را از طریق شیرجه زدن در آب به دست میاورد، درست همانند یک پنگوئن. زمان شکار این طوطی ها به صورت دسته جمعی شکار میکنند و گاهی تعداد کلونی آنها به یک میلیون عدد نیز میرسد. آنها میتوانند تا دو دقیقه در زیر آب باقی بمانند و تا عمق شصت متری به زیر آب بروند، متوسط زمان شکار بین 20 تا 30 ثانیه می باشد.

آناتومی بدن پافین اقیانوس اطلس یا طوطی دریایی