پرنده آبی روی شاخه
طبقه بندی علمی پرنده آبی کوهی
  • شاخه : طنابداران
  • رده : پرندگان
  • راسته : گنجشک سانان
  • خانواده : گنجشک ها
  • زمان جفت گیری : بهار و تابستان
  • تعداد تخم گذاری : 4 یا 5
دی کیو شاپ در شبکه های اجتماعی

پرنده آبی کوهی

پرنده آبی کوهی در آمریکا یافت میشود، این حیوان سه گونه متفاوت دارد که از لحاظ ظاهری تفاوت های کوچکی با یکدیگر دارند. گونه ی کوهی دارای پرهای خاکستری روی سینه اش می باشد، در حالی که دو گونه دیگر به رنگ آبی و سفید یا قرمز جگری یافت میشوند. پرنده آبی کوهی دارای پرهایی به رنگ آبی آسمانی است که در انتهای دم اش، پرها پررنگ تر و تیره تر هستند. گونه کوهی به جز سینه در قسمتهای دیگر بدنش نیز دارای پرهای خاکستری و متمایل به آبی میباشد.

محل زندگی پرنده آبی کوهی

این پرنده ها در کوهستان ها و ارتفاعات زندگی میکنند،‌ لانه های آنها را میتوان در ارتفاعات ۱۸۰۰ تا ۲۰۰۰ متری از سطح زمین یافت. صدای این حیوان شبیه به تلفظ کلمات “چورلی-چورلی” است و در آمریکا به عنوان نماد یک ملت نیز شناخته میشود. این پرنده ها در شهر های مکزیک، کانادا و کوهستان راکی مشاهده میشوند. شکارچیان پرنده آبی کوهی بر روی زمین عبارتند از راکون ها، روباه ها و مارها هستند. اما این حیوانات در مین پرندگان نیز دشمنان زیادی دارند،

در فصل جفت گیری بسیاری از پرندگان همچون فاخته ها، گنجشک ها و سار بر سر لانه سازی با آنها رقابت میکنند. اغلب پرنده مهاجم لانه این حیوان را تصاحب کرده و تخم ها را میشکند یا از لانه خارج میکند و از آن برای تولید مثل استفاده میکند. گاهی حتی مبارزه بر سر دفاع از لانه به حدی ادامه پیدا میکند که منجر به مرگ پرنده آبی خواهد شد. با افزایش جمعیت انسانها و از بین رفتن طبیعت جمعیت این حیوانات تا حدی کاهش یافته است، با این حال با افزایش مراقبت و ساخت پارک ها و لانه های مصنوعی برای این حیوان جمعیت آنها در حال حاضر به حد کافی میباشد.

جفت گیری ، جوجه کشی و تولید مثل پرنده آبی کوهی

در فصول گرما و جفت گیری پرنده آبی کوهی کمی پایینتر از ارتفاعات و در جنگلها زندگی میکند. پس از پایان زمان جفت گیری و جوجه کشی دوباره به سمت بالای کوه ها و ارتفاعات باز میگردند. در فصل تابستان و بهار جفت گیری این حیوانات آغاز میشود، حیان نر پس از انتخاب حیوان ماده مکانی را برای لانه در نظر گرفته و با علامت هایی نظیر آواز خواندن و انجام کارهای خاصی نظر پرنده ماده را به آن جلب میکند. در صورتی که حیوان نر و ماده در انتخاب لانه با یکدیگر به توافق برسند، پرنده ماده شروع به لانه سازی میکند و حدود 4 الی 5 تخم درون لانه میگذارد، حیوان ماده به مدت دو هفته رو تخم ها میخوابد. لانه به شکل یک کاسه گود ساخته میشود و در هر فصل 2 جوجه بدنیا می آید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع پرندگان میتوانید لیست دانشنامه جامع پرندگان دی کیو وان را مشاهده کنید.

بیماری های پرنده آبی کوهی

تغذیه پرنده آبی کوهی

این پرنده ها از حشراتی مثل عنکبوت، ملخ و سایر حشراتی که در طبیعت یافت میشوند تغذیه میکند، نحوه شکار آن بدین صورت است که از دور طعمه را تحت نظر گرفته و با شیرجه به سمت پایین آن را شکار میکند. بیشتر شکارهای این حیوانات نزدیک سطح زمین یافت میشوند و پرنده آبی کوهی برای شکار به نزدیکی سطح زمین می آید.

آناتومی بدن پرنده آبی کوهی