پرنده باز
طبقه بندی علمی پرنده باز
  • شاخه : طنابداران
  • رده : پرندگان
  • راسته : شاهین سانان
دی کیو شاپ در شبکه های اجتماعی

پرنده باز

پرنده باز ؛ یکی دیگر از گونه های پرندگان است که در ادامه این مطلب می خواهیم شما را با آن بیشتر آشنا کنیم . باز یا طرلان  از راسته شاهین سانان و یا قوس سانان با تیره قوشیان(عقاب ها ؛ سارگپه ها ؛ سنقرها ) می باشد که با نام علمی؛ A.gentilis  شناخته می شود. از محبوب ترین  پرندگان شکاری ؛  باجثه ای متوسط  است .

پرنده باز

طرلان با پرندگانی همچون قرقی و پیغو از اعضای اصلی سرده قوشهای حقیقی محسوب می شوند. شباهت ظاهری بی نظیری در بین این سه پرنده وجود دارد ولی طرلان کمی بزرگتر به نظر می رسد .

این پرنده در حین پرواز از سرعت و عکس العمل فوق العاده ای بر خور دار است ولی با این وجود به پای شاهین نمی رسد . باز یا طرلان شکارش را به صورت افقی و با سرعتی در حدود ۶۱ کیلومتر بر ساعت دنبال می کند . البته گاهی به سبک شاهین و با شیرجه عمودی شکار خود را صید می کنند .

مشخصات باز

گونه ماده تا حدودی از گونه نر بزرگتر است .طول بدن نرها ۴۶ الی ۵۷ سانتیمتر و ۸۹ الی ۱۰۵ سانتیمتر فاصله بین دو بالش است و وزنی در حدود ۷۸۰ گرم دارد. ولی گونه ماده ۵۸ الی ۶۹ ساتیمتر طول با ۱۲۲۰ گرم وزن و فاصله بین دو بالش ۱۰۸ الی ۱۲۷ سانتیمتر برآورد شده است .

پرنده باز

زیستگاه طرلان یا باز

به طور کلی این پرنده ها هم در اوراسیا و هم در آفریقای شمالی پراکندگی گسترده ای دارند. بیشتر نواحی پر درخت و جنگلی را برای زندگی خود انتخاب می کند . اما به طور کلی در دشت ها و محیط های باز و کوهستان ها هم مشاهده شده است .  توجه داشته باشید که این پرنده باز مهاجرت سالانه ندارد ولی در برخی از زمستان ها در حوالی استان گلستان و مازندران مشاهده شده است .

جفت گیری ، جوجه کشی و تولید مثل پرنده باز

بیماری های پرنده باز

تغذیه پرنده باز

این پرنده قادر است طعمه های متفاوتی را شکار کند . از جمله می توان به پرندگان کوچک؛ و بزرگ ؛ پستانداران کوچک همچون موش ؛ خرگوش ؛ سنجاب ؛ روباه و راکون و حتی برخی از پرندگان شکاری اشاره کرد  .

آناتومی بدن پرنده باز