پرنده های الیکایی
طبقه بندی علمی پرنده های الیکایی
  • شاخه : طنابداران
  • رده : پرندگان
  • راسته : گنجشک سانان
  • خانواده : دارخزک واران
دی کیو شاپ در شبکه های اجتماعی

پرنده های الیکایی

پرنده های الیکایی از راسته ی گنجشک سانان و تیره ی الیکاییان محسوب می شوند. نام علمی این پرنده Troglodytidae می باشد .

پرنده های الیکایی

پرنده های الیکایی  جثه ای بسیار کوچک و در عین حال ،خپل و چاقی دارند. رنگ بدن آنها بیشتر قهوه ای ،خاکستری ،سیاه و سفید می باشد . بال ها و دم (دارای خطوط) الیکایی ها کوتاه است ، بسیار پر تحرک بوده و بر خلاف سایر پرندگان بیشتر بر روی زمین و در میان بوته ها و علف ها ، جنب و جوش می کند .

تفاوت های ظاهری بین گونه ی نر و ماده پرنده های الیکایی  دیده نمی شود . الیکایی شکمی سفید کمتر از ۱۰ سانتی متر طول و در حدود ۹ گرم وزن دارند و الیکایی بزرگ ۲۲ سانتی متر طول و ۵۰ گرم وزن دارند .

پرنده های الیکایی

زیستگاه الیکایی

این پرنده طیف وسیعی از زیستگاه را برای خود انتخاب می کند ، مناطق خشک و کم درخت تا مناطق بسیار مرطوب با جنگل های بارانی . بیشتر بر سطح زمین و یا زیر تخته سنگها مشاهده می شوند . البته زیستگاه در گونه های مختلف متفاوت است و برخی از گونه ها مکان هایی بسیار بلند را برای زیستگاه خود انتخاب می کنند . برای نمونه، گونه ای از الیکایی اوراسیایی در ایران و در دانه های شمالی و مرطوب البرز دیده شده است .

رده بندی الیکایی ها

الیکایی ها از جمله پرندگانی هستند که رده بندی آنها بسیار پیچیده و مشکل است. به طوری که ممکن است یک گونه در دو تیره عضو باشند و شباهت های دو تیره را داشته باشد . برای مثال دوناب سر سیاه در ابتدا از گونه الیکایی ها محسوب می شد ولی امروزه از گروهی از سسک ها بر شمرده می شود .

جفت گیری ، جوجه کشی و تولید مثل پرنده های الیکایی

بیماری های پرنده های الیکایی

تغذیه پرنده های الیکایی

این پرنده حشره خوار بر شمرده می شود . بیشتر از حشرات مختلف به ویژه عنکبوتها ، ماهی ، مارمولک ، جوندگان کوچک و .... تغذیه می کند.

آناتومی بدن پرنده های الیکایی