پنگوئن
طبقه بندی علمی پرنده پنگوئن
  • شاخه : طنابداران
  • رده : پرنده
  • زیر رده : نوآروارگان
  • راسته : پنگوئن سانان
  • خانواده : پنگوئنیان
  • تعداد تخم گذاری : 2 تا 3 عدد
دی کیو شاپ در شبکه های اجتماعی

پرنده پنگوئن

پرنده پنگوئن بیشتر در قطب جنوب یافت میشوند، این حیوانات جثه کوچکی داشته و استخوان های آنها بر خلاف سایر پرندگان که استخوانی تو خالی دارند، توپر و محکم است. پنگوئنها بیش از هفتاد درصد از عمرشان را درون آب میگذرانند و بدن این حیوانات برای شنا کردن در آب مجهز شده است. تراکم پرهای این پرندگان نسبت به سایر همجنس های خود بیشتر است و پرهای آنها، حالتی مانند فلس روی پوست ماهی را دارد. نوک این پرها در بدن حیوان دارای ماهیچه کوچکی است که موجب میشود پر به بدن متصل مانده و حیوان را گرم نگه میدارد. همچنین پاهای پاروییشان به آنها در شنا کردن در آب کمک میکند.

معرفی پرنده پنگوئن

استخوان بندی بدن پنگوئن ها نیز برای شنا کردن در آب مناسب است. مفصل های دست شان به صورت متصل به هم میباشد که شتاب گرفتن در آب را برای آنها آسان کرده است. همچنین این حیوانات دارای یک پلک سوم میباشند که در آب، همانند یک عینک شنا عمل کرده و مانع نفوذ آب به داخل چشم شان میشود. جالب است بدانید پنگوئنها سالی یک بار پر ریزی میکنند، در این دوران پرهای چرب و ضد آب آنها ریخته و دیگر نمیتوانند در آب به خوبی شنا کنند. مدت پر ریزی بین ۱۸ تا ۲۰ روز طول خواهد کشید و پرنده در این مدت نمیتواند به شکار مشغول شود. این حیوانات قبل از پر ریزی با شکار زیاد چربی اضافی در بدن خود ایجاد میکنند و بدن آنها در این دوران از همان چربی برای زنده ماندن استفاده میکند.

تاریخچه نام گذاری پنگوئن

برای اولین بار نام پنگوئن برای پرنده ای به نام ماهی گیرک بزرگ در اقیانوس منجمد شمالی انتخاب شد که این پرنده در قرن ۱۹ ام منقرض شد. پس از آن کسانی که این حیوان را کشف کردند، به دلیل شباهت زیاد پنگوئن ها با ماهی گیرک بزرگ این نام را برای آن در نظر گرفتند. پنگوئنها به صورت دسته جمعی زندگی کرده و شکار میکنند. هر دسته از آنها میتواند بین ۲ تا ۵ میلیون جمعیت داشته باشد.

جنس نر و ماده این پرندگان به سختی قابل تشخیص میباشد و توسط آزمایش DNA میتوان جنسیت آنها را تشخیص داد. بزرگترین خطراتی که امروزه آنها را تهدید میکند انسان است، آلودگی محیط زیست و افزایش گرمای کره زمین دو عامل کشنده برای این حیوانات بشمار میروند. آلودگی های نفتی بدترین دشمن آنها میباشند، چرا که در شنا کردن آنها اختلال ایجاد کرده و روند طبیعی زندگی حیوان را به خطر می اندازد. برای کسب اطلاعات درباره پرندگان میتوانید لیست این حیوانات را در این صفحه مشاهده کنید : دانشنامه جامع پرندگان

جفت گیری ، جوجه کشی و تولید مثل پرنده پنگوئن

پس از جفت گیری حیوان ماده بر روی تخم ها میخوابد و در این مدت حیوان نر به جمع آوری غذا و آماده شدن برای بزرگ کردن جوجه ها میپردازد. پس از بدنیا آمدن جوجه ها پرنده ماده لانه را ترک کرده و بزرگ کردن جوجه ها بر عهده حیوان نر میباشد. بیشترین مدت خوابیدن روی تخم ها در پرندگان مختص پنگوئنها میباشد که 64 تا 67 روز طول میکشد.

بیماری های پرنده پنگوئن

تغذیه پرنده پنگوئن

تغذیه پنگوئن از ماهی و پلانگتون ها میباشد. این حیوانات میتوانند 15 دقیقه زیر آب دوام بیارند و برای تنفس به سطح آب باز نگردند.

آناتومی بدن پرنده پنگوئن