پرنده کوکر
طبقه بندی علمی پرنده کوکر
  • شاخه : طنابداران
  • رده : پرندگان
  • راسته : کوکر سانان
  • خانواده : کوکریان
  • زمان جفت گیری : در فصل بهار
  • تعداد تخم گذاری : 2 الی 3
دی کیو شاپ در شبکه های اجتماعی

پرنده کوکر

پرنده کوکر : در این مطلب سعی داریم تا شما را با کبوتری به نام کوکر(مشهورترین کبوتر خاورمیانه ) بیشتر آشنا کنیم . این پرنده دوست داشتنی سنگ خوارک و با قرقره نیز خوانده می شود . و کبوتری از تیره ی کوکرسانان به شمار می رود ولی از نظر برخی از محققین در علم پرنده شناسی دارای خانواده مستقلی به نام کوکریان هستند. البته توجه داشته باشید که هنوز هم بر سر راسته ی این پرنده ی زیبا ،بحث و نظر های بسیاری وجود دارد .

پرنده کوکر

پرنده کوکر در نگاه اول بسیار شبیه به کبک و بلدرچین می باشد ولی دارای خصوصیات و ویژگی های متفاوتی است . پرنده ای بسیار کم جرات (کند راه ) است و با دیدن انسان به شدت وحشت می کند . بعلاوه به هیچ عنوان با قفس خو نمی گیرد و خانگی نمی شود .

مشخصات کبوتر کوکو

طبق اطلاعاتی که از محققین پرنده شناس به دست آمده است، ۱۴ الی ۱۶ گونه از کبوتر کوکر به ثبت رسیده است. این پرنده دانه خوار ،بدنی به طول ۲۵ الی ۳۵ سانتیمتر و وزنی در حدود ۲۵۰ الی ۴۰۰ گرم دارد .

به دلیل تنوع در گونه های این پرنده ، مسلما طیف رنگ های متفاوتی را می توان برای کوکرها در نظر گرفت . بعلاوه بین گونه های نر و ماده هم تفاوت هایی مشاهده شده است البته در برخی از گونه ها هم ،تفاوتی بین گونه نر و ماده کوکر وجود ندارد .

زیستگاه پرنده کوکر

از خصوصیت بارز در این کبوتر ،علاوه بر خوش آواز بودنش (غوغو کردن )، مهاجر بودن آن نیز خصوصیات بارزش می باشد . پرنده کوکر با گله هایی در حدود ۳ الی ۸ هزارتایی مهاجرت می کنند و وقتی به مقصد رسیدند به دسته های کوچکتر تقسیم می شوند .

کوکر بیشتر دشت های نیمه بیابانی و خشک را برای زیستگاه خود انتخاب می کند . البته در دو فصل بهار و پاییز سرزمین های دیگری را نیز انتخاب می کند . برای نمونه در شمال ؛شرق و جنوب آفریقا ، ماداگاسکار ،خاورمیانه ؛هند ؛آسیای میانه و شبه جزیره ایبری دیده شده است .

توجه داشته باشید که پرنده کوکر بر طبق فصول تغییر زیستگاه می دهد، به طوری که در فصل های پاییز و زمستان در نواحی شرق روسیه ،سراسر ترکیه؛ و در فصل های بهار و تابستان به عربستان ،کویت ،عراق ، هند ، پاکستان ، فلسطین ؛ امارت متحده عربی ، تونس ، مراکش و اسپانیا دیده می شود .

گونه های پرنده کوکر

طبق بررسی های به عمل آمده ،در حدود ۷ گونه از این کبوتر در ایران وجود دارند که ، گونه کوکر شکم سیاه (باقرقره) با جثه بزرگ خود ، بیشترین پراکندگی (بجز در نواحی شمال و جنوب همانند استان هرمزگان ،جنوب فارس ، بخش هایی از کرمانشاه ،کردستان و آذربایجان) را در ایران دارد .

انواع کوکر

بعلاوه زیبا ترین گونه کوکرها به کوکر طلایی نر تعلق دارد . در ادامه ۷ گونه موجود در ایران را خدمت شما بیان می کنیم که شامل : کوکر راه راه؛ کوکر طلایی ،کوکرشکم سیاه، کوکر شکم بلوطی ؛ کوکر دم دراز ، کوکر خال دار ، کوکر گندمی

حمایت از این پرنده بسیار زیبا

کبوتر کوکو، در سرتا سر جهان تحت حمایت مردم و دولت قرار دارد. به طوری که عکس آن را بر روی تمبرها چاپ می کنند . همچنین در غرفه های صنایع دستی ،محصولات هنری و فرهنگی و… از نماد کوکو بهره مند می شوند.

جفت گیری ، جوجه کشی و تولید مثل پرنده کوکر

این پرنده فصل بهار را برای تخمگذاری انتخاب می کند و برای انجام تخمگذاری به سرزمین های گرم و بوته زارها که مملو از گیاهان بوته ای و دانه دار است پرواز می کند . کوکر ماده  در هر فصل بهار 2 الی 3 تخم می گذارد و کوکر نر و ماده به ترتیب و با همکاری یکدیگر بر روی تخم می خوابند . اندازه تخم کوکر در حدود یک سوم تخم مرغ محلی می باشد ، با این تفاوت که  به رنگ شیری پررنگ با خال های قهوه ای است . در ادامه؛ به طور تقریبی جوجه کوکر بین 18 الی 21 روز از تخم خارج می شود . جوجه کوکر در همان بدو تولد قادر به پرواز نیست و برای به پرواز در آمدن چیزی در حدود 5 ماه وقت نیاز دارد . رنگ پر جوجه های نر و ماده تا زمانی که نابالغ هستند شبیه به یکدیگر می باشد.

بیماری های پرنده کوکر

تغذیه پرنده کوکر

پرنده کوکر از آب های شیرین تغذیه می کند و گاها برای پیدا کردن آب مسافتی بالغ بر 125 کیلومتر در روز را طی می کند .

آناتومی بدن پرنده کوکر