چلچله
طبقه بندی علمی چلچله
  • شاخه : طنابداران
  • رده : پرندگان
  • راسته : گنجشک سانان
  • خانواده : پرستوها
  • زمان جفت گیری : فصول گرم
  • تعداد تخم گذاری : 3-4
دی کیو شاپ در شبکه های اجتماعی

چلچله

چلچله گونه ای از پرستو میباشد که تقریبا در تمامی نقاط کره زمین یافت میشود. این پرنده ها زمان زیادی را در کوچ کردن سپری میکنند و حتی برخی تحقیقات، حاکی از آن است که این حیوانات میتوانند در هنگام پرواز بخوابند! شاخص ترین ویژگیهای ظاهری آنها عبارت است از رنگ آبی دم و بال هایشان، نوک کوتاه و خمیده، رنگ سفید پرهای سینه و دم دو شاخه بلندشان. در صورتی که کمی از نزدیک تر به آنها نگاه کنید متوجه محدوده کوچک قهوه ای رنگ در بالای نوک و زیر آن خواهید شد. هنگام پرواز بر روی دم شان لکه های سفید رنگی نیز دیده میشود. این حیوانات همچون پرستوها به صورت دسته جمعی زندگی کرده و کوچ میکنند. سرعت بال زدن و پرواز این پرنده بسیار زیاد میباشد.

محل زندگی چلچله

طول بدن چلچله ۱۶ سانتی متر است و تقریبا تمام گونه های آن از لحاظ ظاهری مشابه یکدیگر هستند. محل سکونت این حیوان قاره های آروپا، آفریقا، آمریکا و آسیا میباشد. این پرنده در طول یک سال مسافتی بیش از ۵ هزار کیلومتر را می پیماید،‌ آنها در فصل زمستان در کشور نیجریه سکونت دارند و اواخر زمستان حرکت خود را به سمت اروپا شروع میکند. سخت ترین قسمت مسیرشان عبور از قاره افریقا میباشد که حدود ۱۵۰۰ کیلومتر را بدون آب و غذا طی ۴ روز می پیمایند و بسیاری از آنها در این بخش از سفر از گرسنگی و تشنگی تلف میشوند. چلچله هایی که موفق میشوند این قسمت از مسیر را طی کنند، به جنوب لیبی رسیده و در دریاچه ام الماء استراحت میکنند.

چلچله در ایران

این دریاچه آبی ۵ برابر شور تر از آب دریا دارد اما به دلیل سکونت مگس های آب شور، که به علت ساختار بدنی خاصشان توانایی تبدیل آب شور به شیرین را دارند تبدیل به یکی از بزرگترین منابع غذایی برای این حیوانات شده اند. پس از عبور از این محل مقصد بعدی اروپا خواهد بود که تقریبا در اوایل بهار به آن منطقه خواهند رسید. در زمان کوچ میتوانید این پرندگان را در شمال و غرب ایران، در کنار رشته کوه زاگرس مشاهده کنید.

اطلاعات بیشتر درباره انواع گنجشک ها و پرستو ها را میتوانید در لیست صفحه دانشنامه جامع پرندگان مشاهده کنید.

جفت گیری ، جوجه کشی و تولید مثل چلچله

این حیوانات همچون سایر پرندگان در فصول گرم سال که مواد غذایی به وفور یافت میشود، به جفت گیری و تخم گذاری میپردازند. تخم چلچله به رنگ سفید با خال های قهوه ای رنگ میباشد. محلی که این حیوانات برای تولید مثل می گزینند، اکثرا در کنار رودخانه و نزدیک به آب است. میتوانید لانه های آنها را در پشت بام خانه ها، شکاف های روی دیوار، صخره ها و بالای درخت ها مشاهده کنید. در ساخت لانه حیوان نر و ماده با یکدیگر شریک هستند و لانه را بوسیله گل و چوب تولید میکنند. هر نوبت حیوان ماده سه الی چهار تخم گذاشته و تا 12 الی 17 روز روی تخم ها میخوابد. جوجه ها پس از بدنیا آمدن بسیار گرسنه و آماده دریافت غذا هستند، پرنده ماده و نر به کمک یکدیگر غذای جوجه ها را تا دو هفته تامین میکنند. پس از این مدت جوجه ها پروار شده و مرحله ی بعد که آموزش شکار و پرواز است را آغاز میکنند.

بیماری های چلچله

تغذیه چلچله

غذای این حیوانات را انواع حشره ها تشکیل میدهند، آنها هر حشره ای را که در آسمان بیابند شکار کرده و میخورند.

آناتومی بدن چلچله