کبوتر ابیا
طبقه بندی علمی کبوتر ابیا
  • شاخه : طنابداران
  • رده : پرندگان
  • زیر رده : نومرغان
  • راسته : آبچیلک سانان
  • خانواده : آبچیلکیان
دی کیو شاپ در شبکه های اجتماعی

کبوتر ابیا

کبوتر ابیا سرده ای از آبچلیک ها به شمار می‌رود، که تا به حال ۷ الی ۸ گونه ی زنده از این کبوتر مشاهده شده است.  Scolopax  نام علمی ابیا است که، نام سرده ای ازپرندگان است. مشخصات کبوتر ابیا به گونه ای است که به طور عمده در جنگل زیست می کنند . با بدنی  چاق و به طول ۳۴ سانتی متر، با پرهایی سیاه و قهوه ای که پرنده(در مواقع استراحت) را در میان محیط و بوته ها استتار می دهند. چشم های ابیا در دو طرف سر واقع شده و در واقع این پرنده دیدی  ۳۶۰ درجه ای دارد. منقارشان بلند و باریک و بر خلاف دیگر پرندگان، نوک آنها در آرواره های بالایی انعطاف پذیر است.

گستره ی زیستگاه ابیا

از ۷ الی ۸ گونه ی زنده ی ابیا، ۲ گونه از آنها را می توان در تمامی نقاط جهان مشاهده نمود و بقیه گونه ها به حالت بومی زیست می‌کنند . البته بیشتر مناطق جنگلی و مرطوب(جزایر) را برای زندگی ترجیح می دهند.

در جنوب ژاپن، لوزون، فیلیپین، جاوه، سوماترا، سولاوسی، مالوکای شمالی در اندونزی و…. بسیاری نقاط دیگر را، می توان جزء زیستگاه این پرنده دانست. البته ابیا ها(نوع مهاجر) در ایران در حوالی زمین های پست دریای خزر، فارس، خوزستان و بلوچستان مشاهده شده اند.

انواع مختلف گونه های ابیا

اوراسیایی، آمامی، بوکیدنون، تیره رنگ، گینه نو، سولاوسی، مالوکویی، آمریکایی

جفت گیری ، جوجه کشی و تولید مثل کبوتر ابیا

بیماری های کبوتر ابیا

تغذیه کبوتر ابیا

رفتار ابیا به گونه ای است که در هنگام غروب و یا شب، با منقارهای بلندشان زمین های نرم را برای یافتن تغذیه ی مناسب(بی مهرگان ) جست و جو می‌کنند.

آناتومی بدن کبوتر ابیا