کبوتر تاجدار
طبقه بندی علمی کبوتر تاجدار
  • شاخه : طنابداران
  • رده : پرندگان
  • راسته : کبوتر سانان
  • خانواده : کبوتریان
  • تعداد تخم گذاری : 1تخم
دی کیو شاپ در شبکه های اجتماعی

کبوتر تاجدار

کبوتر تاجدار با وزنی در حدود ۵/۲کیلوگرم و با بدنی به طول ۷۴ سانتیمتر، جزء کبوتران بزرگ جثه به حساب می‌آید که در این بخش از دانشنامه پرندگان میخواهیم به معرفی آن بپردازیم با دی کیو شاپ همراه باشید :

نام علمی این کبوتر بسیار زیبا Goura victoria می باشد. شاید برایتان جالب باشد که دلیل نام گذاری آن ، تاجدار ویکتوریا است.

کبوتر تاجدار

کبوتر تاجدار در سال ۱۸۴۸ در لندن وجود داشته و به دلیل  ملکه ی انگلستان این نام را برای او انتخاب کرده اند. البته در ایران هم در سال ۱۳۸۸ ، دو عدد در باغ وحش اصفهان موجود بوده است.

کبوتر تاجدار

مشخصات ظاهری کبوتر تاجدار

اما ترکیب رنگ ظاهری این کبوتر بسیار قشنگ با چشم هایی قرمز، به صورت آبی متمایل به خاکستری است. سینه ایی خرمایی رنگ و تاج هایی بسیار زیبا و تور مانند دارد که رنگ سفید راس تاج هایش، زیبایی آن را دو چندان کرده است.

طبق اطلاعات بدست آمده از محققان در این زمینه، هیچ گونه تفاوتی بین گونه ی نر و گونه ی ماده ی این پرنده وجود ندارد. تولید مثل در این گونه از پرندگان به گونه ای است که، چیزی درحدود ۲۸ روز بر روی یک تخم سفید رنگ  می خوابد.

متاسفانه به دلیل کاهش گستره و مساحت سکونتش و همچنین شکار بی رویه برا گوشت و پرهایش در لسیت قرمز آی یو سی ان قرار دارد و در حال حاضر در بخش های شمالی گینه نو سکونت دارد.

جفت گیری ، جوجه کشی و تولید مثل کبوتر تاجدار

که تقریبا 28 روز روی تخم می خوابد.

بیماری های کبوتر تاجدار

تغذیه کبوتر تاجدار

کبوتر تاجدار عمدتا از میوه، دانه ها، و بی‌مهرگان کوچک تغذیه می کند .

آناتومی بدن کبوتر تاجدار