کبوتر فاخته
طبقه بندی علمی کبوتر فاخته
  • شاخه : طنابداران
  • رده : پرندگان
  • راسته : کوکو سانان
  • خانواده : کوکویان
دی کیو شاپ در شبکه های اجتماعی

کبوتر فاخته

نام دیگر کبوتر فاخته چیست؟

کبوتر فاخته بسیار زیبا و جذاب و البته خوش آواز، از خانواده ی کوکو و از راسته ی کوکوسانان می باشد. نام علمی این گونه از پرندگان Cuculuc canorus است. با نام کوکوی معمولی و یا کوکوی اروپایی هم شهرت دارد.

رنگ فاخته شبیه به کبوتر ولی از آن کوچکتر است و در نواحی دور گردنش طوقی سیاه رنگی مشاهده می شود. با شروع فصل بهار آواز حزن انگیز این کبوتر به گوش می‌رسد بعلاوه بر خلاف نظر عموم، فاخته ی نر آواز می خواند و فاخته ی ماده قادر به آواز خواندن نیست.

کبوتر فاخته

بین گونه ی نر و ماده ی فاخته تفاوت های بسیاری وجود دارد. برای نمونه رنگ فاخته ی نر خاکستری سیاه است ولی در گونه ی ماده ی فاخته پرهایی خاکستری فاتح رنگ با لکه های سفید مشاهده می شود.

خصوصیات ظاهری کبوتر فاخته

کبوتر فاخته از نظر جثه در دسته ی پرنده متوسط وحیوانات کوچک طبقه بندی می شوند.  فاخته جوجه گذاری انگلی دارد به این معنی که، تخم گذاری را در لانه و آشیانه دیگر کبوتران می گذارد تا بعد از اینکه جوجه از تخم بیرون آمد، توسط صاحب لانه بزرگ شود.

توجه داشته باشید که گاهی کبوتران جنگلی و کوهپایه را فاخته هم می گویند . فاخته در اروپا و آسیا و آفریقا زندگی  و مهاجرت می کند . توجه داشته باشید که کلمه ی فاخته از فـختِ(کُنار درخت میوه سِدر) گرفته شده است.

جفت گیری ، جوجه کشی و تولید مثل کبوتر فاخته

فاخته جوجه گذاری انگلی دارد به این معنی که، تخم گذاری را در لانه و آشیانه دیگر کبوتران می گذارد تا بعد از اینکه جوجه از تخم بیرون آمد، توسط صاحب لانه بزرگ شود.

بیماری های کبوتر فاخته

تغذیه کبوتر فاخته

این کبوتر فاخته، از حشرات و کرم های ابریشم پشمالو و حتی تخم دیگر کبوتران وگاهی جوجه های خودش تغذیه می‌کند .

آناتومی بدن کبوتر فاخته