کبوتر چاهی
طبقه بندی علمی کبوتر چاهی
  • شاخه : مهره داران
  • رده : پرندگان
  • راسته : کبوتر شکلان
  • خانواده : کبوتر سانان
  • تعداد تخم گذاری : 2
دی کیو شاپ در شبکه های اجتماعی

کبوتر چاهی

پرنده ی چاهی ، کفتر چاهی یا کبوتر کوهی از پرندگان با نام علمی Columba livia  ازخانواده ی کبوترسانان به شمار می آید. همان طور که می دانید، کبوتر چاهی دارای دو زیر گونه ی کبوتر اهلی و کبوتر وحشی است. این دو زیر گونه از گونه ی کبوتر چاهی به راحتی بایکدیگر آمیزش می‌کنند و در نتیجه، دورگه هایی بسیار زیبا و جذاب به وجود می آید.

کبوتر چاهی

طول بدن این پرنده ۳۳ سانتی متر است. مسلما نمی توان رنگ خاصی را برای این گونه کبوتران بیان کرد و به طور کلی رنج رنگی بسیار متنوعی دارند. جالب هست بدانید که تنها راه تشخیص کبوتر چاهی، وجود دو خط سیاه بر روی بالش می باشد و مهم تر اینکه، این خط سیاه تنها تفاوت بین کبوتران وحشی از اهلی می باشد.

کبوتر چاهی

آشنایی با مشخصات ظاهری کبوتر چاهی

البته در انواع دو رگه این پرندگان، این دو خط به صورت نامنظم و متقاطع به چشم می آید. به طور کلی با نگاه اول نمی توان دو کبوتر ماده و نر را از هم تشخیص داد. همان طور که در بالا اشاره شد به دلیل ایجاد انواع بسیاری از این کبوتران در نتیجه تولید مثل، نمی‌توان گستره ی خاصی را برای محل سکونت آنها بیان کرد ولی به طور کلی در مزارع کشاورزی و حومه ی شهرها و روستاها دیده می شوند . همچنین گونه ی وحشی این کبوتر قادر است که در لبه ی صخره ها و حتی کوه ها آشیانه بسازد.

جفت گیری ، جوجه کشی و تولید مثل کبوتر چاهی

پرنده ماده ۲ تخم سفیدرنگ می گذارد. هر دو جنس نر و ماده ۱۷ تا ۱۹ روز روی تخم ها می خوابند. این گونه گاهی حتی ۲ تا ۳ برابر این مقدار هم جوجه آوری دارد.

بیماری های کبوتر چاهی

تغذیه کبوتر چاهی

کبوتر چاهی دانهٔ میوه، سبزی، حلزون، کرم جوانهٔ گیاه و حشره می خورد.

آناتومی بدن کبوتر چاهی