کبوتر یا کفتر به چه پرندگانی گفته می شود؟
طبقه بندی علمی کبوتر یا کفتر به چه پرندگانی گفته می شود؟
  • شاخه : طنابداران
  • رده : پرندگان
  • راسته : کبوتر سانان
  • خانواده : کبوتریان
  • تعداد تخم گذاری : 1 الی 2 تخم
دی کیو شاپ در شبکه های اجتماعی

کبوتر یا کفتر به چه پرندگانی گفته می شود؟

کبوتر یا کفتر به چه پرندگانی گفته می شود؟

به گروهی از پرندگان با جثه ی متوسط تا بزرگ،که با هم زندگی کنند و به پرواز در آیند کبوتر، کفتر (کوتر، کپتر) گفته می شود. این پرندگان گاها وحشی و اهلی هستند و از خانواده ی کبوتریان و از راسته ی کبوترسانان و از رده پرندگان هستند.

رنگ ها و نژاد های مختلفی در سراسر دنیا از این گونه پرنده مشاهده شده است. معروف ترین آنها  کبوتر خانگی و کبوتر چاهی است. به گفته ی محققان این عرصه،نسل آینده و جدید کبوتران  خانگی، کبوتران چاهی خواهند بود.

همان طور که می دانید، واژه ی کبوتر، از واژگان زبان فارسی نشات گرفته است، ولی با این حال به دلیل گستردگی این پرندگان بسیار زیبا و پر کاربرد، در هرمنطقه و کشوری از جهان نام این پرندگان متناسب با گویش و لهجه آن منطقه  بیان می شود . برای نمونه در زبان عربی به نام طیر، در زبان ترکی گوگرچین و در زبان فارسی همان واژه ی کبوتر به کار می رود.

در بخش هایی از کردستان و کرمانشاه متناسب با گویش و لهجه از نام های محلی برای نام گذاری این پرندگان استفاده می کنند. در راستای گستردگی این پرندگان در طول تاریخ، حتی در شاهنامه و لغت نامه ی دهخدا، از کلماتی همچون کبوتر و یا مترادف آن آورده شده است.

توجه داشته باشید که هر دو اصطلاح، کبوتر و کفتر درست است ودر زبان نوشتاری و گفتاری با واژگان متفاوت ولی هم معنی به کار می روند. در زبان نوشتاری از کبوتر و در زبان گفتاری از کفتر استفاده می شود.

رده بندی کبوترها

نژاد کبوتران بسیار متنوع است و در سراسر جهان پراکنده شده اند. با این حال، طبق تحقیقات بدست آمده، رده بندی این رده از پرندگان به واسطه ی بسیار زیاد گونه ها، اختلاف صفات و رنگ ها و به علاوه شباهت شکل ظاهریشان کاری بسیار دشوار و زمان بر است. نا گفته نماند که، در اثر ایجاد گونه های جدید به واسطه‌ی آمیزش با یکدیگر، رده بندی  و جمع آوری اطلاعات را به گونه‌ای غیر ممکن کرده است. با این حال برخی از محققین این گونه از پرندگان را بیش از هزار گونه می دانند. در ادامه برخی از این گونه ها را ذکر می کنیم.

کبوتر

گونه ها

در این جا، به طور مختصر تعدادی از این هزار گونه از پرندگان را بیان می کنیم. گونه فاخته (کبوتر کوهپایه )، قمری معمولی، قمری خانگی، قمری خاوری، کبوتر تاجدار، کبوتر خانگی، کبوتر چاهی، کبوتر خاوری، یا کریم، یا کریم طوقی و……

تاریخچه ی اهلی شدن کبوتر

متاسفانه تا به امروز، هنوز اطلاعاتی دقیق از تاریخ پیدایش گونه ی پرندگان و یا اطلاعاتی در مورد چگونگی اهلی شدنشان به دست نیامده است ولی طبق آخرین اطلاعاتی که در دست داریم این است که، چیزی در حدود ۳ هزار سال پیش در مصر باستان و حتی برخی از کشور های دیگر همچون یونان گونه هایی از کبوتران وجود داشته اند و کاربردی در زمینه ی پیک و قاصد نامه بر(ارسال اخبار محرمانه، در دریانوردی برای اطلاع خانواده‌ها از موقعیت کشتی ) را داشته اند.

حتی برخی از کشورها همچون مصر، ایران، چین، یونان در پرورش و نگهداری و تربیت کبوتران فعالیت های قابل توجه ای داشته اند و شاید بتوان این کشورها را جزء قدیمی ترین کشورها در زمینه ی پرورش پرندگان در نظر گرفت.

کبوتر بازی در ایران

در پی پرورش و تربیت کبوتردر کشورهای مختلف، حرفه ای به نام کبوتربازی رونق بسیاری پیدا کرد. در ایران باستان هم جزء بازیهای سنتی می باشد. این حرفه متخصص مردان بوده وآن را به دو روش برگزار می کردند.

در این بازی، رقابت ما بین بازیکنان به وسیله کبوتران در حال پرواز بوده و در نوع دوم شرط بندی بین صاحبان کبوتران انجام می شده و بایستی هر کدام از کبوتربازان با انجام یک سری مهارت، کبوتر حریف را به سمت خود بکشاند وآن را تصاحب کند.

جایگاه و محل نگهداری کبوتر

محل زندگی کبوتران متفاوت است ولی به طور کلی در منازل و یا پشت بام ها یا برج های مخصوص کبوتران در مزارع نگه داری می شوند. نگهداری کبوتر در خانه در جایگاهی کوچک و از جنس چوب و یا فلز می باشد و برای ۱ الی ۲ جفت کبوتر مناسب است ولی در قفس های بزرگی که از جنس فلز و یا حلب به کار گرفته می شود، پرندگان آزادی بیشتری دارند و می توانند در قفس رفت و آمد کنند. این قفس ها با گنجایش۳*۲*۲ متر می توانند چیزی در حدود ۵۰ جفت کبوتر را در خود جای دهند.

به طور کلی کبوتران به ۳ دسته کبوتران وحشی (چاهی _ صحرایی )، کبوتران خانگی، کبوتران نامه بر تقسیم می شوند. در ادمه شرح مختصری از خصوصیات هر کدام از این کبوتران خدمت شما ارائه می دهیم.

کبوتران وحشی

مشخصه ی ویژه ی این کبوتران، پرواز دسته جمعی آنهاست. عموماً به رنگ خاکستری و یا سیاه خاکستری دیده می شوند. این گونه از کبوتران چیزی در حدود ۸ الی ۱۲ هفته بعد از تولدشان، با جفت مناسب خود زاد و ولد می کنند و همانند سایر پرندگان ۲تا تخم می گذارند. جوجه این کبوتران ۱۴ الی۱۹ روز بعد، به دنیا می آید و تا ۲ روز اول تولدشان از نوعی شیر مخصوص که توسط خود کبوتر، ساخته شده است تغذیه می کند . این شیر در واقع محتویات آسیاب شده ی معده ی کبوتر ماده است که به همراه آب،به صورت شیره ای در می آید و جوجه از آن استفاده می کند.

توجه داشته باشید که در این گونه از کبوتران می توان به راحتی کبوتر نر و ماده را تشخیص داد. جوجه نر جثه و حجم جمجمه بزرگ تری دارد در حالی که جوجه ماده نوک کشیده تری دارد.

کبوتر وحشی

کبوتران خانگی

این کبوتران توسط صاحبانشان که کبوتر باز خوانده می شوند، جلد می شوند. به این معنی که‌ پر و بال کبوتر را میچیدند و یا قیچی می کردند تا نتواند پرواز کند و برای مدتی در مکان خانه می ماند تا قطب نمای درونی کبوتر مرکزیت پیدا کند و در صورت پرواز دوباره به همان مکان برمی گردد. این کبوتران نسبت به هم نوع خودشان جثه ی بزرگتری دارند.

کبوتر خانگی

کبوتران نامه‌ بر

این کبوتران بر دو دسته اند که متاسفانه یکی از این دو گونه در حال انقراض است. گونه در حال انقراض پاهایی بزرگ و قرمز شفاف دارد واز نظر جثه بسیار بزرگ تر از کبوتران خانگی و چاهی هستند. اما گونه دوم شبیه کبوتران چاهی است با این تفاوت که توانایی دو قطبی بودن(مرکزیت قطب دورنی در دو نقطه جغرافیایی مبدا و مقصد ) را دارند .رنگ تخم بیشتر کبوتران سفید است و کبوتر ماده ۱ الی ۲ تخم می گذارند. اکثر بر روی درختان و یا دیوار منازل لانه خود را بنا می کنند.

کبوتر نامه بر

جفت گیری ، جوجه کشی و تولید مثل کبوتر یا کفتر به چه پرندگانی گفته می شود؟

بیماری های کبوتر یا کفتر به چه پرندگانی گفته می شود؟

تغذیه کبوتر یا کفتر به چه پرندگانی گفته می شود؟

آناتومی بدن کبوتر یا کفتر به چه پرندگانی گفته می شود؟