گنجشک
طبقه بندی علمی گنجشک
  • شاخه : طنابداران
  • رده : پرندگان
  • راسته : گنجشک سانان
  • خانواده : گنجشکیان
  • طول عمر : 4 تا 7 سال
  • زمان جفت گیری : نیمه فصل بهار تا اواخر پاییز
  • تعداد تخم گذاری : ۴ تا ۶ تخم
دی کیو شاپ در شبکه های اجتماعی

گنجشک

گنجشک به پرندگان خانوادهٔ گنجشکیان گفته می‌شود که خود در راستهٔ گنجشک‌سانان می‌گنجند. گنجشک خانگی معروفترین گونهٔ این پرنده است که در تعداد بسیار زیاد در تمامی قاره‌های جهان و بیشتر در مناطق شهری زندگی می‌کند. گنجشک‌ها را نزدیک‌ترین حیوان وحشی به انسان توصیف می‌کنند. گنجشک پرنده‌ای است کوچک با منقار کلفت و مخروطی و پاهای نسبتاً کوتاه که اغلب پر و بال رنگارنگ ندارد. گنجشکان بیشتر به صورت اجتماعی به سر می‌برند و به طور گروهی زاد و ولد می‌کنند. پروازی نیرومند دارند. در بیشتر گونه‌ها دودیسی جنسیتی (تفاوت نر و ماده) مشاهده می‌شود. در سوراخ‌های درختان، شکاف دیوار و صخره‌ها لانه می‌سازند. بیشتر از دانه‌ها و مواد گیاهی و گاه جانوری تغذیه می‌کنند.

گنجشک معمولی

این گونه به طول ۱۴ تا ۱۵ سانتیمتر است. گنجشک نر تارک خاکستری پررنگ پس گردن بلوطی، گلوی سیاه، گونه‌ها و سطح شکمی سفید مایل به خاکستری است. در پرواز خط بالی کوتاه و نسبتاً واضح و دمگاه خاکستری دارد. پرنده ماده و نابالغ فاقد سیاهی گلو، در سطح پشتی قهوه‌ای تیره و در سطح شکمی سفید چرک است.

جفت گیری ، جوجه کشی و تولید مثل گنجشک

موسم تخم‌گذاری و جفت‌گیری گنجشکها معمولاً از نیمه فصل بهار آغاز می‌شود و تا اواخر پاییز ادامه دارد. ماده از ۴ تا ۶ تخم سفید رنگ با نشانه‌های سرخ-قهوه‌ای می‌گذارد. گنجشک‌هایی که در ناحیه‌های معتدل به سر می‌برند، گاه با فرارسیدن پاییز و زمستان به سوی ناحیه‌های گرمسیر مهاجرت می‌کنند.

بیماری های گنجشک

تغذیه گنجشک

در دوره‌ی کودکی به هیچ‌وجه به گنجشک آب ندهید.

پرنده به هنگام گرسنگی دهان خود را کاملا باز می‌کند. زمان غذادهی هر ۱۵ تا ۲۰ دقیقه و در طول بیداری پرنده (از سحر تا غروب) است. در دوره‌ای که جوجه گنجشک هنوز پر درنیاورده و هنوز کودک است آب مورد نیاز گنجشک از غذاهای دریافتی تامین میشود.مادر گنجشک ها به گنجشک‌ها غذا نمی‌دهد شما هم از آب دادن به گنجشک بپرهیزید. تنها در موراد خاص، مثلا در صورتی که پرنده در هضم غذا با مشکل مواجه بود، از قلمِ آبرنگ خیس‌شده برای آب دادن به گنجشک استفاده کنید. مراقب باشید حیوان خفه نشود. در دوره‌ای که گنجشک خود عمل تغذیه را انجام دهد می‌توانید ظرف اب مقابل آن قرار دهید.

منقار پرنده را تمیز نگه‌دارید.

پس از اتمام غذا‌دهی، منقار پرنده را با یک پارچه یا دستمال مناسب نسبتا مرطوب تمیز کنید؛ وجود باقی‌مانده های غذا باعث ایجاد عفونت و دیگر مشکلات می‌شود.

غذای مناسب برای گنجشک

اگر در اطراف شما غذا فروشی برای حیوانات وجود دارد می‌توانید از غذای خیس شده‌ی گربه استفاده کنید. دقت کنید که پرنده نشخوار یا جویدن ندارد و تمامی عمل هضم در شکم صورت می‌گیرد، پس به خوبی غذا را نرم و تکه‌تکه کنید.اگر نمی‌توانید غذای گربه تهییه کنید توت یا حشرات کوچکی که گمان می‌کنید گنجشک‌های اطراف شما از آن تغذیه می‌کنند تهیه و به خوبی نرم کنید و به حیوان بخورانید. عنکبوت، شته‌ها و کرم‌ها غذاهای مناسبی هستند. هرچه حیوان بزرگتر شود نیاز بیشتری به غذای زنده خواهد داشت. تنوع غذایی باعث رشد بهتر پرنده می‌شود.

از دادن کرم خاکی به گنجشک(به دلیل وجود نوعی سم در آنها) پرهیز کنید.

آناتومی بدن گنجشک